نکات مهم در طراحی کاتالوگ چیست

طراحی کاتالوگ یکی از ابزارهای مهم تبلیغاتی است که صاحبان کسب‌وکار برای رونق کار خود آن در کنار سایر ابزارهای بازاریابی و تبلیغاتی، از این روش هم باید استفاده کنند.

برای تعریف حرفه‌ای کاتالوگ باید بگوییم که کاتالوگ دفترچه‌ای است که حاوی اطلاعاتی از محصولات و خدمات است که خواننده پس از مطالعه کاتالوگ، با نحوه استفاده از محصولات و خدمات آشنا می‌شود.

مفهوم طراحی کاتالوگ

تاریخچه کاتالوگ

در سال ۱۴۹۸ میلادی (قرن بیستم) در ونیز کاتالوگ برای اولین بار طراحی و چاپ شد که به‌صورت دست‌نویس بود و برای فروش تعدادی کتاب در نمایشگاه شهر طراحی‌شده بود.

مزایای استفاده از کاتالوگ

یکی از مؤثرترین ابزارهای آفلاین و چاپی است و بسیاری از کسانی که کسب‌وکار دارند، از این روش استفاده می‌کنند. از دیگر مزایای آن می‌توان به معرفی برند و شرکت و درنتیجه افزایش فروش اشاره کرد.

برای اینکه کاتالوگ روی مشتریان تأثیر بیشتری داشته باشد، باید در نحوه طراحی، انواع و چاپ آن دقت شود.

طراحی کاتالوگ

نحوه طراحی کاتالوگ

اندازه فونت، رنگ و عکس مناسب، عواملی هستند که در نحوه طراحی کاتالوگ مؤثر است. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

  • انتخاب اندازه مناسب فونت: زمانی که می‌خواهید یک فونت مناسب استفاده کنید، بهتر است در اندازه‌های آن دقت کنید. اگر از دو یا سه اندازه گوناگون استفاده کنید، کاتالوگ حالت هارمونی به خود می‌گیرد و تأثیرگذاری آن بیشتر می‌شود.
  • انتخاب رنگ مناسب: زمانی که قصد داشتید یکرنگ برای کاتالوگتان انتخاب کنید، باید این موضوع را در نظر بگیرید که رنگ‌ها قادر هستند یک پل ارتباطی بین مشتریان با محصول و برند ایجاد کنند. برای اینکه در این زمینه به‌خوبی عمل کنید، باید علم روانشناسی رنگ را به‌خوبی بلد باشید.

 

طراحی کاتالوگ چیست
  • انتخاب عکس مناسب: یکی دیگر از عوامل مهمی که در انتقال پیام به مخاطب تأثیر می‌گذارد، انتخاب عکس است. باید تلاش کنید از عکس‌هایی استفاده کنید که پیام محصولات و خدمات خود را به‌طور شفاف انتقال دهد.

برخی نکات مهم در طراحی کاتالوگ

  • استفاده از عکاسی صنعتی: باید بگوییم که عکس‌ها همه‌چیز هستند. کاتالوگ شما باید پر از تصاویری باکیفیت بالا باشند. به‌هیچ‌عنوان از عکس‌های باکیفیت پایین حتی برای پس‌زمینه استفاده نکنید. زیرابه شارپ بودن کاتالوگ شما صدمه می‌زند. اگر عکس‌های باکیفیتی نداشتید، با یک عکاس صنعتی همکاری کنید تا یک مجموعه‌ای از عکس‌های صنعتی باکیفیت بالا برای محصولات و خدماتتان تهیه کند.
  • با طراحی کاتالوگ خود سازگار باشد: اگر از کاتالوگ صنعتی خود به‌خوبی استفاده کنید، به یک فرصت طلایی برای تبلیغ کسب‌وکارتان تبدیل می‌شود. مشتریان با استفاده از طراحی کاتالوگتان به سبک طراحی، رنگ و تفکر شما پی می‌برند و از این طریق با شما ارتباط برقرار می‌کنند.
معرفی طراحی کاتالوگ
  • ریتم در طراحی کاتالوگ: یکی از مسائلی که در طراحی کاتالوگ و بروشور مهم است، ثبات است ولی که در طراحی خوب نیست. سعی کنید با افزودن یک صفحه میانی منحصربه‌فرد در طراحی خود مانند عکس هنری از محصول، یکنواختی و ثبات را در صفحات کاتالوگتان از بین ببرید.
  • از فضای سفید به نفع خود استفاده کنید: زمانی که از محصولاتتان را در صفحه قراردادید، مهارت استفاده از فضای سفید را بیاموزید. امکان دارد خواننده پس از مدتی خسته شود اما استفاده از روش فضای سفید (سفید خوانی) باعث می‌شود تا چشم مخاطب استراحت کند و دقت بیشتری روی محصولات داشته باشد.
  • متن کاتالوگ و بروشور: محصولات خود را با دقت بیشتری توصیف کنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که توصیف محصولات باید جملات کوتاهی داشته باشد. اگر این کار را به‌خوبی انجام دهید، خواننده راحت‌تر می‌تواند متوجه موضوع شما شود و به خوانایی بیشتر کاتالوگ یا بروشورتان کمک می‌کند. این روزها کمتر کسی حوصله و وقت خواندن متن‌های طولانی را دارد؛ بنابراین اگر این موضوع را رعایت کنید، مشتریان بیشتری از کاتالوگتان استقبال می‌کنند. علاوه بر این استفاده از تیترهای جذاب و متن‌های ترغیب‌کننده هم در جذب مشتری مؤثر است.
چاپ استیکر و مش
مشخصات چاپ استیکر و مش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما