تابلو دکوراتیو چیست؟

تابلو دکوراتیو

تابلو دکوراتیو چیست؟

دکوراتیو به معنی زینت بخشیدن به نما و دکور می باشد. هدف دکوراتیو یا هنر تزیینی، طراحی و ساخت محصولاتی است که به محیط زیبایی ببخشد. برای ساخت اشیای دکوراتیو از موادی مانند چوب، سرامیک، شیشه و منسوجات استفاده می‌ شود. اجسام دکوراتیو منزل می‌ تواند مانند کاغذ دیواری ثابت یا مانند آینه قابل جا به‌ جایی باشند. از وسایل دکوراتیو می ‌توان به  آینه‌ های دیواری قدی و تزیینی، دکورهای دیواری، پایه شمع، تابلو های بک لایت، انواع ظروف و گلدان، ساعت، لوازم روشنایی یا تابلوی دکوراتیو اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم به جزییات تابلو دکوراتیو بپردازیم. آثار نقاشی ارزشمندی در بازار موجود است که از زیبایی زیادی برخوردار اند اما قیمت خرید این تابلو های نفیس بسیار گران است. از این ‌رو می‌ توان با صرف هزینه کم تری از تابلو های دکوراتیو استفاده کرد. تابلو دکوراتیو از جنس پارچه کنواس است و از طریق دستگاه چاپ مدرن تولید می ‌شوند. از این تابلو ها در جهت زیبایی منزل یا محل کار یا سایر مکان ‌ها استفاده می ‌شود. تابلو های دکوراتیو عنصر جدا نشدنی از زیبایی منازل و شرکت ‌ها می ‌باشند. با تابلو دکوراتیو که از جنس پارچه کنواس است و از طریق دستگاه های چاپ مدرن تولید می­‌ شود، می توانید ویژگی زنده و واقعی بودن تابلو بوم نقاشی را تا حد زیادی تجربه کنید و از طرف دیگر، آن را با قیمت پایین تری تهیه کنید.

تابلو دکوراتیو مدرن
تابلو دکوراتیو نمونه کار پرینت لوتوس
تابلو دکوراتیو ورق طلا
نمونه کار تابلو دکوراتیو پرینت لوتوس

 

 

پارچه کنواس چیست؟

پارچه کنواس، نوعی پارچه از پنبه و کتان دارای بافت ریز، نامنظم و پراکنده است. استفاده از این نوع پارچه از قرن 16 بین هنرمندان و نقاشان رایج بوده است. به علت بافت ریزی که این پارچه دارد نقاشی روی آن با دقت و به‌ راحتی انجام می ‌شود. ویژگی جالب این پارچه این است که هر طرحی روی آن چاپ شود مانند نقاشی زنده و زیبا نمایش داده می ‌شود و از قرن ها پیش توسط نقاشان به عنوان بوم در تابلو بوم استفاده می ‌شد. پارچه کنواس دارای دو نوع طبیعی و مصنوعی می ‌باشد. چاپ بر روی پارچه طبیعی دارای عمری بسیار طولانی و قابل شست ‌و شو می ‌باشد. پارچه مصنوعی غیر قابل شست ‌و شو می ‌باشد و در صورت کثیف شدن با دستمال قابل پاک کردن است. مسلما چاپ تصاویر برای داشتن تابلو دکوراتیو بر روی پارچه کنواس های طبیعی، جلوه ای زیبا تر و همین طور خیلی نزدیک تر به آثار هنری به ما می دهد.  شما می توانید در این زمینه با مشاوران پرینت لوتوس مشورت نمایید. آن ها می توانند مناسب ترین پارچه کنواس برای تابلو دکوراتیو را به شما معرفی کنند.

 

 

   

چاپ تابلو بوم

چاپ بر روی پارچه ‌های کنواس از طریق دستگاه چاپ uv انجام می ‌شود. این دستگاه به دلیل شدت پاشش رنگ بالا که در مقیاس پیکو-لیتر انجام می­‌ شود و نوع جوهر مصرفی، مقاومت چاپ را برابر رنگ­‌ پریدگی و تابش نور خورشید بالا می ­‌برد و همان ‌طور که گفته شد، در صورت استفاده از پارچه کنواس طبیعی، طرح شما به کیفیت مادام­‌ العمر خود خواهد رسید. چنین محصولی برای ساخت تابلوی دکوراتیو بسیار مناسب است. نوعی دیگر از چاپ با دستگاه پلات انجام می ‌شود که با وجود کیفیت بالای تصویر عمر زیادی ندارد. برای برگزاری همایش ‌ها که نیازی به تابلویی یا عمر زیاد نداریم می ‌توانیم از چاپ پلات استفاده کنیم.

ساخت تابلو دکوراتیو

برای ساخت تابلو دکوراتیو، بعد از چاپ تصویر بر روی پارچه کنواس، آن را بر روی کلاف‌ های چوبی که به شکل قاب هستند، می‌ کشند و از پشت به کلاف منگنه می­‌ کنند. به ‌این ‌ترتیب تابلو بوم کنواس شما دارای بُعد می‌ شود و شما می ‌توانید از آن به‌ عنوان یک تابلو دکوراتیو استفاده کنید. با این کار بدون خرید تابلو نقاشی، می­‌توان به‌ وسیله یک نقاشی زنده، به زیبا سازی دکوراسیون محل مورد نظر اقدام کرد.

 

 

محل نصب تابلو

یک باور اشتباهی وجود دارد که هر چه تابلو در ارتفاع بالاتری نصب شود زیبا تر است در صورتی ‌که قانون کلی برای نصب تابلو وجود ندارد و بستگی به سلیقه فردی دارد. بهترین مکان برای نصب تابلو در ارتفاع 1 متر و نیم از سطح زمین می ‌باشد. در دیواری که جلوی آن مبل قرار دارد تابلو در فاصله بیست سانتی ‌متری از بالای مبل جای مناسبی دارد. درصورتی ‌که قد شما کوتاه است می‌ توانید تابلو را ده سانتی ‌متر پایین‌ تر قرار دهید. برای مکان ‌هایی با ارتفاع سقف بلند تابلو های بزرگ و در سقف ‌های ارتفاع کوتاه استفاده از تابلو های کوچک توصیه می‌ شود. نصب تابلو دکوراتیو رو به روی پنجره‌ نورگیر بسیار مناسب است. در صورتی ‌که مکان مورد نظر شما نور کمی دارد می‌ توانید از چراغ ‌های تزیینی در بالای تابلو استفاده کنید.

انواع تابلو دکوراتیو

تابلو دکوراتیو در مدل‌ های تابلو نور دکوراتیو، تابلو دیواری یک ‌تکه یا چند تکه و تابلو بوم نقاشی تولید می‌ شود. تقسیم‌ بندی دیگر تابلو دکوراتیو بر اساس محل نصب آن می ‌باشد. تابلو آرایشی اتاق کودک، تابلو دکوراتیو آشپزخانه، تابلو دکوراتیو شرکتی و… نوعی تابلو دارای نور نیز وجود دارد که جذابیت زیادی دارد و به آن ‌ها تابلو بک لایت گفته می‌ شود که در این مقاله به شرح آن پرداخته ‌ایم. برای افزایش اطلاعات خود در این ‌باره خواندن مقاله را به شما پیشنهاد می ‌دهیم. انواع دیگری از تقسیم ‌بندی شامل تابلو دکوراتیو مدرن، سنتی، برجسته و معمولی می ‌باشد.

انواع تابلو بر اساس نوع قاب

تابلو های چاپی یا رنگ‌ روغن می‌ توانند بدون قاب باشند. معمولاً تصاویر مدرن و انتزاعی بدون قاب و تصاویر کلاسیک دارای قاب ‌های مجلل می ‌باشند. قاب تابلوی کلاسیک: تابلویی که در پذیرایی نصب می‌ شود باید با دکوراسیون منزل هماهنگی داشته باشد. اگر از طرح‌ های کلاسیک و قدیمی برای تابلو استفاده می ‌کنید قاب‌ های طلایی و مجلل برای آن‌ ها مناسب است. قاب تابلو های مدرن: این قاب‌ ها الگوی کلی ندارند ممکن است قاب از خود تابلو پهن‌ تر باشد یا از جنس‌ های مختلفی ساخته ‌شده باشد.

چیدمان تابلو ها

چیدمان تابلو ها می ‌تواند متقارن یا نا متقارن باشد. هنگامی‌ که تابلو ها دارای ابعاد یکسان و مکمل هم باشند آن‌ ها را طوری به دیوار نصب می ‌کنند که قرینه هم باشند روش دیگر این است که هنگامی‌ که تابلو ها دارای ابعاد و اشکال مختلف هستند آن ها را به‌ صورت نا منظم نصب کرد و اهمیتی به قرینگی آن‌ ها نداد. البته باید در چیدمان آن ‌ها دقت کرد که در نهایت به‌ صورت زیبایی کنار هم قرار بگیرند. انتخاب تابلو دکوراتیو: طرح تابلو تأثیر مستقیمی بر روحیه شما دارد. بنابراین باید طرح خود را با توجه به تیپ شخصیتی خود انتخاب کنید. مثلاً اگر قصد ایجاد آرامش در فضای منزل را دارید استفاده از تصاویر طبیعت و گل می‌ تواند انتخاب مناسبی باشد.

ساخت تابلو دکوراتیو

جهت ساخت تابلو دکوراتیو، پس از آن که تصویر بر روی پارچه کنواس چاپ شد، آن را بر روی کلاف های چوبی که به شکل قاب می باشند، قرار می دهند. پارچه کنواس را ‌از طرفین کشیده و از پشت به کلاف منگنه می کنند. به این شکل تابلو بوم کنواس شما دارای بعد می شود و این امکان را به شما می دهد تا به عنوان یک تابلو دکوراتیو‌ از آن برای تکمیل نمودن دکوراسیون فضای خود استفاده کنید. شما می توانید با این کار، بدون آن که هزینه های زیادی را جهت پرداخت و خرید تابلو های هنری که توسط یک نقاش کشیده شده اند بدهید، تابلویی زیبا و هنری در محیط خود داشته باشید.

مراحل ساخت و تولید تابلو دکوراتیو
مراحل ساخت و تولید تابلو دکوراتیو

در زمان انتخاب طرح تابلو بوم ها به نکات زیر دقت کنید:

سعی کنید به سراغ طرح هایی بروید که با دکوراسیون محل نصب تابلو سازگاری داشته باشد. طرح هایی که هم خوانی نداشته باشند، باعث آشفتگی دکوراسیون خانه و یا محل کار شما خواهد شد. پیش از آن که طرح خود را انتخاب کنید، حتما محل قرار گیری تابلو را در نظر بگیرید. در این صورت می توانید به راحتی ابعاد مورد نیاز خود را نیز بررسی کنید. توجه کنید که محل قرار گیری تابلو بوم می تواند تاثیر چشم گیری در نشان دادن آن در دکوراسیون داشته باشد. از طرح هایی انتخاب کنید که برای مدت طولانی از دیدن آن خسته نشوید. چرا که تبلو بوم برای مدت زمانی طولانی بر روی دیوار خانه و یا محیط کار شما نصب خواهد شد. از این رو روزانه چند بار به آن نگاه خواهید کرد. پس باید در انتخاب طرح به سراغ تصاویری بروید که از دیدن آن ها به صورت مکرر خسته نشوید. هم چنین تصویری که برای چاپ بر روی تابلو بوم انتخاب می کنید، باید با روحیه و احساسات شما سازگار باشد. چرا که به تدریج و با هر بار نگاه کردن به تابلو بوم، تصویر، بر روی روحیات و احساسات شما اثر خواهد گذاشت.

البته ناگفته نماند که می توانید از تابلو بوم ها به عنوان یک تصویر برای تغییر حالات و روحیات اعضای خانواده استفاده کنید. به طور مثال اگر شما فرزندی خشن و یا بیش فعال دارید، می توانید از تصاویر آرامش بخش مانند طبیعت، دریا و… استفاده نمایید. شک نکنید که به مرور زمان، تابلو بوم تاثیر خود را بر روی رفتار و کردار فرزند شما خواهد گذاشت.

نقش کلیدی تابلو های دکوراتیو در دکوراسیون محل شما

یک اثر هنری، یک تابلو نقاشی، یک عکس یادگاری خانوادگی، هر کدام می توانند به نحوی دکوراسیون محل شمما مانند منزل و‌ یا محیط کار را دگرگون کنند. لکه های رنگی یک تابلو بوم می تواند همه نیاز های دکوراسیون شما را برای داشتن یک رنگ تازه و جذاب فراهم نماید. به طور معمول تابلو بوم ها نقش به سزایی در تکمیل کنندگی طراحی داخلی خانه های مدرن و امروزی ایفا می کنند. هم چنین مانند گشته اندازه و سبک تابلو های به کار رفته در دکوراسیون داخلی منزل و محیط کار، محدود نبوده و شما می توانید از تمامی عناصری که به عنوان یک اثر هنری در ذهن دارید، استفاده نمایید. لازم به ذکر است که تکرار تابلو بوم ها بر روی دیوار های منزل و ومحیط کار شما می توانند ریتم و نظم جالب و خاصی را ایجاد نمایند. شما می توانید با استفاده از تابلو بوم ها در ابعاد مختلف و متفاوت و نصب آن ها در حالت های گوناگون، این ریتم را از بین ببرید و یا به آن پر و بال دهید. حتی می توانید یک تصویر را بر روی چند تابلو بوم به شکل پازلی داشته باشید و آن ها را در فواصل مختلف و کم بر روی دیوار مورد نظر خود نصب کنید.

تابلو دکوراتیو هیچ
تابلو دکوراتیو هیچ نمونه کار پرینت لوتوس

انواع تابلو بوم ها بر اساس مدل

تابلو بوم ها در مدل های مختلفی چاپ و تولید می شوند. که هر کدام برای دکوراسیون و سلیقه ای مناسب هستند. در نظر داشته باشید که باید پیش از انتخاب طرح و مدل تابلو بوم، به دکوراسیون خود دقت کنید. به طور کلی تابلو بوم ها در سه مدل تابلو نور دکوراتیو، تابلو دیواری چند تکه و تابلو بوم نقاشی چاپ و تولید می شوند. این تابلو ها برای استفاده در دکوراسیون منازل، سازمان ها، غرفه های نمایشگاهی و… کاملا مناسب هستند. اما انتخاب نوع آن ها، همان طور که پیش تر گفته شد، کاملا به سبک دکوراسیون محل نصب تابلو بوم ها بستگی دارد.

قیمت تابلو بوم ها و تابلو های دکوراتیو

یکی از معیار های اصلی قیمت گذاری بر روی تابلو بوم ها، ابعاد آن ها است. مسلما هر چه تصویر و ابعاد مورد نظر شما بیش تر باشد، از آن جایی پارچه کنواس بیش تر و چوب بیش تر برای قاب، نیاز دارد، قیمت آن بالا تر خواهد بود. اما باز هم نسبت به اثر های هنری و نقاشی هایی که توسط نقاش کشیده شده اند، قیمت مقرون به صرفه تری دارند. البته فراموش نکنید که شما می توانید با چاپ تابلو بوم ها و تابلو های دکوراتیو، یک اثر هنری زنده و ماندگار را به خود و دکوراسیون خانه تان هدیه دهید. چرا که تمیز شوندگی و ماندگاری این نوع از محصولات چاپی نسبت به آثار هنری زنده، بهتر و بیش تر بوده و نیازی نیست که شما در مدت زمان های کم، مدام به فکر تعمیر و یا تعویض تابلو بوم های خود باشید. تابلو دکوراتیو تابلو دکوراتیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما