اهمیت انتخاب صحیح طرح کاغذ دیواری

اهمیت انتخاب صحیح طرح کاغذ دیواری

طرح کاغذ دیواری در زیبایی منزل و دکوراسیون آن نقش مهمی دارد. یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که می توانید مرتکب شوید، انتخاب طرح و رنگی است که برای فضای شما مناسب نباشد. با این کار هزینه گزاف تعویض کاغذ دیواری به شما تحمیل می شود.

دیوار، سقف و کف سه عنصر اصلی در طراحی فضای داخلی منازل و محل کار به شمار می روند. هماهنگی این سه عنصر، زیبایی فضای منزل یا محل کار را دو چندان می کند. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در خصوص طرح مناسب فضا های مختلف در اختیار شما قرار دهیم.

کاغذ دیواری گلدار
کاغذ دیواری گلدار

تقسیم بندی طرح کاغذ دیواری

طرح یک کاغذ دیواری اولین چیزی است که در مقابل چشمان یک مخاطب قرار می گیرد و به عنوان مهم ترین رکن در خرید کاغذ دیواری به شمار می رود. این طرح در نگاه اول به سه دسته کاغذ دیواری طرح دار، ساده یا تصویری تقسیم می شود. اما اگر به صورت حرفه ای نگاه کنیم این تقسیم بندی متفاوت خواهد بود:

  • مدرن
  • کلاسیک
  • برجسته
  • سه بعدی

خلاقیت در طراحی و هماهنگی طرح کاغذ دیواری مدرن با سبک دکوراسیون امروزی، باعث می شود که آن را مدرن بنامیم. این کاغذ دیواری دارای رنگ های شاد با طرح های هنری، تکرار شونده، بوهمیایی و هندسی است. به عنوان مثال، سبک مینیمالیستی از طرح های با تناژ رنگی خنثی استفاده می کند. سفید یکی از پر کاربردترین رنگ ها در این سبک می باشد.

مدل کاغذ دیواری
مدل کاغذ دیواری

در مقابل کاغذ دیواری مدرن، می توان از طرح های کلاسیک نام برد. این طرح تم های رنگی خاصی را در بر می گیرد که از جمله آن ها می توان به کرم، بژ، نسکافه ای و یاسی اشاره کرد. اگر به لحاظ شخصیتی فردی تنوع طلب هستید و زود از همه چیز خسته می‌شوید، پیشنهاد ما این است که از طرح های ساده با رنگ‌ های ملایم استفاده کنید.  این طرح ها هیچ شکلی ندارند و با هر نوع چیدمان و رنگی هماهنگ می‌ شوند.

خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم  طراحی داخلی دلنشین با آلبوم کاغذ دیواری

در طرح کاغذ دیواری برجسته، از گل ها و طبیعت بهره گرفته شده است. الیاف پی وی سی و ابریشم به کار رفته در این طرح، نه تنها دوام و پایداری آن را بیشتر کرده، بلکه زیبایی آن را دو چندان کرده است.

کاغذ دیواری سه بعدی از محصولات جدید دکوراسیون داخلی است که در سال های اخیر طرفداران زیادی کسب کرده است.

راه کارهای انتخاب طرح مناسب دکوراسیون شما

هماهنگی نوع و طرح کاغذ دیواری با سبک و شکل چیدمان خانه بسیار مهم است. برای خانه ‌ای با سبک فانتزی و مدرن، باید از کاغذ دیواری‌ ساده و با نقش و نگار کم استفاده کنید. در حالی که برای خانه‌ هایی با مبلمان استیل و فرش‌ های ابریشمی، باید کاغذ دیواری‌ های سنگین با نقش و نگار‌ های برجسته به کار ببرید.

بهتر است برای خانه‌ هایی که سقف بلندی دارند از کاغذ دیواری ‌هایی با شکل و خطوط افقی استفاده کنید که ارتفاع سقف کوتاه‌ تر به نظر برسد. این طرح نوعی گرما و صمیمیت در محیط به وجود می ‌آورد. استفاده از کاغذ دیواری‌ های بافت دار به دیوار‌ ها عمق می ‌بخشد و سبب جذب صدای فضا نیز می ‌شود.

برای آنکه فضایی آرام و به دور از شلوغی و بی نظمی داشته باشید بهتر است از طرح کاغذ دیواری های گل دار با رنگ ‌های ملایم استفاده کنید. اگر خواهان فضایی پر از انرژی و هیجان هستید کاغذ دیواری‌ هایی با رنگ ‌های شاد و درخشان که طرح ‌های هندسی و هنری دارند بسیار مناسب هستند.

خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم  آنچه در انتخاب کاغذ دیواری ارزان باید بدانید

کفپوش خانه نیز باید با کاغذ دیواری هماهنگی داشته باشد. بنابراین بهتر است از کاغذ دیواری ‌های طرح دار یا شلوغ برای خانه ‌هایی با کفپوش ساده استفاده کنید و کاغذ دیواری ‌های ساده را برای خانه ‌هایی با کفپوش طرح‌ دار به کار ببرید. استفاده از کاغذ دیواری ‌های طرح دار روحیه خاصی می ‌طلبد و هماهنگ کردن وسایل با این گونه کاغذ ‌ها کمی مشکل است.

طرح کاغذ دیواری
طرح کاغذ دیواری

اطمینان از انتخاب درست طرح کاغذ دیواری  

امروزه طرح های متنوع بی شماری در بین کاغذ دیواری ها به چشم می خورد که انتخاب را برای افراد با مشکل مواجه کرده است. اگر با نحوه دکوراسیون داخلی آشنا باشید، بهتر می توانید در منزل یا محل کار خود هارمونی ایجاد کنید.

قبل از انتخاب طرح مناسب، دیوار هدف خود را مشخص کنید. مسلما طرح، رنگ و جنس کاغذ دیواری اتاق خواب، نشیمن، پذیرایی، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حتی راهرو ها با یکدیگر متفاوت هستند.

به علاوه با انتخاب طرح کاغذ دیواری می توانید فضای مورد نظر خودتان را کوچک، بزرگ، نورانی یا تاریک کنید. عدم تطابق کاغذ دیواری انتخاب شده با سبک دکوراسیون منزل، فضای اطراف را تحت تاثیر قرار داده و یک عامل تخریب کننده به شمار می آید.

توجه به این نکته که چه طرحی در کنار چه مبلمان یا کف پوشی قرار گیرد، بسیار اهمیت دارد. تا جایی که می توانید چیدمان سبک مدرن و ساده را با کاغذ دیواری ساده و سبک کلاسیک را با کاغذ دیواری گل دار و طرح دار انجام دهید.

همچنین می توانید از چند طرح کاغذ دیواری متفاوت برای یک فضا استفاده کنید. اما این نکته را مد نظر داشته باشید که کاغذ دیواری ها باید در یک طیف رنگی باشند. در غیر این صورت باعث ناهماهنگی خواهند شد.

خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم  اصول ترکیب کاغذ دیواری و رنگ دیوار

قبل از استفاده از چند طرح با یکدیگر، باید تناسب بین کاغذ دیواری ها را رعایت کنید و سپس از آن ها استفاده کنید. بهتر است از یک طراح داخلی کمک بگیرید تا از انتخاب درست طرح مورد نظرتان لذت ببرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.