راه کار های چسباندن کاغذ دیواری کنده شده

چسباندن کاغذ دیواری کنده شده
چسباندن کاغذ دیواری کنده شده یکی از مشکلاتی است که ممکن است در گذر زمان پس از نصب اتفاق بیفتد. بهتر است در هنگام خرید کاغذ دیواری همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که شاید بخشی از آن آسیب ببیند. در این حالت شما نیازمند تکه ای هستید تا بخش آسیب دیده را ترمیم کنید. بنابراین بهتر است که یک رول اضافه در هنگام خرید در نظر بگیرید. تعمیر صدمات وارد شده به کاغذ دیواری ممکن است بسیار دردسرساز شود. البته اگر جنس آن چند لایه و سخت باشد، می توان این صدمات را با راه حلی اصولی حل کرد. این در حالی است که ممکن است برخی صدمات وارده قابل تعمیر نباشند. در این صورت نیز می توانید آن ها را به راحتی بپوشانید. ما در این مقاله به بررسی علل کنده شدن کاغذ دیواری و راه های حل آن می پردازیم.
چسباندن کاغذ دیواری کنده شده
چسباندن کاغذ دیواری کنده شده

روش های چسباندن کاغذ دیواری کنده شده

  • کاغذ دیواری که درز و لبه باز دارد: این آسیب خیلی خطرناک نیست، اما از مسائل رایج کاغذ دیواری هاست. برای رفع آن باید چسب کاغذ دیواری و قلمو داشته باشیم. در ابتدا بخشی که در ادامه درز است را باز کرده و قسمت های خشک زیر آن را می پوشانیم. سپس چسب را به دیوار یا لبه کاغذ دیواری می چسبانیم. از یک تکه پارچه تمیز برای نصب و از پارچه ای دیگر برای پاک کردن چسب های بیرون زده استفاده می کنیم. در نهایت منتظر خشک شدن آن می شویم.
  • لایه رویی آسیب دیده، اما کنده نشده باشد: در برخی مواقع تنها لایه رویی آسیب می بیند، اما این آسیب باعث کنده شدن بخشی از کاغذ دیواری نمی شود. برای چسباندن کاغذ دیواری کنده شده می توانیم از چسب کاغذ دیواری استفاده کنیم. این کار به دقت بالایی نیاز دارد تا لایه رویی در صورت خیس بودن پاره نشود.
  • بخشی از آن باید جایگزین شود: باید یک مداد و خط کش بردارید و بسته به اندازه آسیبی وارد شده یک قسمت مربعی یا مستطیلی شکل تعیین کنید. کاردک را بردارید و قسمت تعیین شده را جدا کنید. اگر جنس کاغذ دیواری سخت باشد، باید این بخش را با کمی آب و صابون مرطوب کنید. اگر جنس آن کاغذی باشد، با ایجاد چند سوراخ در محل تعیین شده آب به کاغذ نفوذ می کند.
  • یک ردیف باید جایگزین شود: یکی دیگر از روش های چسباندن کاغذ دیواری کنده شده این است. موقع جدا کردن ردیفی جدید از رول کاغذ دیواری، دقت زیادی داشته باشید و مراقب باشید که طرح هم راستا با بخش آسیب دیده را جدا کنید. اگر چسب کاغذ دیواری مستقیما روی دیوار بزنید، دقت کنید لبه های کاغذ دیواری به بخش های کناری متصل باشد.
دلایل کاغذ دیواری کنده شده
دلایل کاغذ دیواری کنده شده

علت کنده شدن کاغذ دیواری

عوامل مختلفی وجود دارند که سبب کنده شدن کاغذ دیواری می شوند. از مهم ترین این عوامل می توان به جنس کاغذ دیواری اشاره کرد که در کنده شدن تاثیر گذار است. البته نباید از اصول نصب استاندارد کاغذ دیواری غافل شد. چون نصب غیر اصولی بهترین و گران ترین کاغذ دیواری ها را با چالش رو به رو می کند و چسباندن کاغذ دیواری کنده شده پرهزینه تر می شود. کاغذ دیواری های ساده و ارزان بیشتر در معرض کنده شدن از روی دیوار قرار دارند. در مقابل کاغذ دیوار های لوکس معمولا جنس بسیار محکم و بادوامی دارند و در صورت نصب اصولی به سختی جدا می شوند. علاوه بر جنس کاغذ دیواری جنس چسب نیز اهمیت ویژه ای دارد. استفاده از چسب نامرغوب احتمال کنده شدن کاغذ دیواری را بیشتر می کند. بنابراین برای چسباندن کاغذ دیواری کنده شده نوع چسب و کیفیت آن را در نظر بگیرید. همچنین می توانید برای اطمینان از استاندارد بودن چسب مورد استفاده از نصاب کمک بگیرید. علاوه بر موارد بالا، عوامل جانبی نیز وجود دارند. این عوامل عبارتند از: رطوبت دیوار، رطوبت داخلی منزل، قرار گرفتن کاغذ دیواری درمجاورت سرویس بهداشتی یا آشپزخانه، شستشو به وسیله آب پرفشار و عدم فیکس مناسب کاغذ دیواری در هنگام نصب. البته این عوامل بر روی کاغذ دیواری های با کیفیت چندان تاثیر نخواهد داشت.
چسباندن کاغذ دیواری
چسباندن کاغذ دیواری

اگر چسباندن کاغذ دیواری کنده شده به درستی انجام نشود چه باید کرد؟

در برخی مواقع پیش می آید که تعمیر و ترمیم کاغذ دیواری که اسیب دیده به درستی انجام نمی شود. همچنین سبب وخیم تر شدن شرایط و مشکل نیز می شوند. به همین دلیل برای ایرادات ظاهری کوچک می توانید به جای جایگزینی یک ردیف کامل از قاب های تصاویر استفاده کنید. آیینه، هر نوع وسیله تزیینی مربوط به دیوار ها نیز گزینه های مناسبی هستند. علاوه بر این موارد می توانیم از قفسه ها و شلف های متنوع برای چسباندن کاغذ دیواری کنده شده استفاده کنیم. نحوه قرار گیری مبلمان نیز می تواند در پوشاندن آسیب های وارده در بخش های پایینی دیوار ها تاثر گذار باشند. استفاده از پرده های بلند در نزدیکی پنجره ها، هم آسیب ها را می پوشاند و نیز به زیبایی اتاق کمک شایانی می کند.

از نصاب کمک بگیرید

اگر در کار های فنی ماهر هستید می توانید خود برای چسباندن کاغذ دیواری کنده شده اقدام کنید و از نکات گفته شده در این مقاله استفاده کنید. در صورتی که از کار های فنی سر رشته ای ندارید می توانید از یک نصاب ماهر کمک خواسته تا به راحتی مشکل خود را بر طرف سازید. اگر با مشکل باز شدن درز ها و یا کنده شدن کاغذ دیواری رو به رو شدید می توانید علاوه بر افراد متخصص از کارشناسان مربوطه نیز مشاوره بگیرید تا از آسیب های بیشتر جلوگیری کنید.

یک نظر در “راه کار های چسباندن کاغذ دیواری کنده شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما