با زیر سازی کاغذ دیواری زیبایی دیوار ها را دو چندان کنید

زیر سازی کاغذ دیواری

زیر سازی کاغذ دیواری یکی از مراحل مهم نصب کاغذ دیواری می باشد که باید با دقت انجام شود. زیرا اگر سطح دیوار برای نصب آماده نباشد، احتمال خرابی و از بین رفتن کاغذ دیواری وجود دارد.

به طور خلاصه باید گفت که زیر سازی مجموعه فعالیت هایی است با استفاده از آن سطح مورد نظر را برای نصب یک پوشش آماده می کنیم. این فعالیت ها بسته به سطح و پوشش مورد نظر تغییر می کنند. برای مثال زیر سازی رنگ و کاغذ دیواری شباهت های زیادی با یکدیگر دارند.

در این مقاله سعی داریم شما را با زیر سازی سطوحی آشنا کنیم که قصد دارید آنها را با کاغذ دیواری بپوشانید. پس تا انتها با ما همراه باشید.

سطوح مختلف در زیر سازی کاغذ دیواری

سطوح مختلفی که در زیر کاغذ دیواری وجود دارند عبارتند از:

 • پوشش گچی: در کل چسباندن کاغذ دیواری روی سطوح گچی نیازی به زیر سازی خاصی ندارد. فقط قبل از چسباندن کاغذ دیواری باید بررسی کنید که اگر در سطح دیوار ناهمواری از جمله ترک و کندگی گچ موجود است را ترمیم کرده و سپس به مرحله نصب بروید.
 • پوشش رنگ روغنی: در دیوارهای با پوشش رنگ روغنی باید دیوارها را با بتونه پر کنید و لبه های بتونه و رنگ را به وسیله کاغذ سنباده هم سطح کنید تا دیواری یکنواخت و صاف  برای زیر سازی کاغذ دیواری داشته باشید.
 • پوشش رنگ پلاستیک: از آنجایی که رنگ پلاستیک ضد آب نیست، بستر مناسبی برای چسباندن کاغذ دیواری نمی باشد. در این شرایط چسب کاغذ دیواری که روی آن مالیده می ‌شود را جذب می ‌کند و به گچ زیر خود انتقال می دهد. این امر باعث می ‌شود که بعضی از قسمت ‌های کاغذ دیواری به مرور زمان با یک لایه از گچ کنده شود و دیگر قابل استفاده نباشد.

از نظر کلی در سختی زیر سازی کاغذ دیواری، سطوح به دو دسته زیر نیز تقسیم می شوند:

 • سطوح جدید زیر سازی: شامل سطوحی می شوند که دارای قدمت بالایی نیستند و کاغذ دیواری به عنوان اولین نمای آن مورد استفاده قرار می گیرد. این سطوح معمولا دارای آسیب دیدگی کمتری هستن و زیر سازی آن ها با هزینه کمتری قابل اجراست.
 • سطوح قدیمی زیر سازی: برای زیر سازی اینگونه دیوارها ابتدا باید خرابی های احتمالی روی سطح دیوار را ترمیم کنید تا سطحی هموار و آماده برای نصب داشته باشید و سپس شروع به نصب کاغذ دیواری کنید.
زیر سازی کاغذ دیواری
زیر سازی کاغذ دیواری

نحوه زیر سازی

اگر فکر می کنید توانایی زیر سازی کاغذ دیواری را دارید، دست به کار شوید و آن را انجام دهید. به یاد داشته باشید که انجام این مرحله توسط خود شما از ریسک بسیار بالایی برخوردار است. به این دلیل که اگر به صورت صحیح انجام نشود، احتمالا مقدار زیادی از زحمات و هزینه هایی که کرده اید از بین می رود.

به صورت کلی زیر سازی فعالیت های خاصی را نیاز ندارد و در مدت کوتاهی انجام می گیرد. در این کار سعی می شود تا برای دیوار یک سطح هموار فراهم شود تا هنگام چسباندن دیوار پوش چسب ها به صورت یکنواخت در زیر آن پخش شوند و پوشش ها به خوبی بر روی دیوار قرار بگیرند. دقت کنید که برای ساختمان های نو ساز و قدیمی زیر سازی کاغذ دیواری کمی متفاوت است.

اما به طور کلی این فعالیت به این صورت است که نصاب در صورت وجود منبع رطوبت آن را از بین می برد. سپس سطح دیوار را با استفاده از بتونه کاری صاف می کند و بعد سطح دیوار را با استفاده از روغن یا چسب پرایمر پوشش می دهد. دیواری که به تازگی رنگ شده نیازی به رفع نم، گچ کاری و بتونه کاری ندارد ولی نیاز به سمباته کاری و چسب زیر کار دارد.

زیر سازی قبل از نصب کاغذ دیواری
زیر سازی قبل از نصب کاغذ دیواری

مراحل زیر سازی کاغذ دیواری

مراحل زیر سازی با توجه به نوع دیوار و میزان هموار بودن و یا هموار نبودن آن تعیین می گردد. یک دیوار ممکن است بنابر شرایط مطلوب خود، از اجرای برخی از مراحل ذیل معاف گردد. این مراحل عبارتند از:

 • کندن و تراشیدن قسمت های برآمده و متورم دیوار بر اثر گچ کاری نامناسب و یا نفوذ بیش از حد رطوبت در لایه میانی دیوار
 • رفع منبع ایجاد رطوبت در دیوار به صورت کاملا حرفه ای
 • رفع ترک های ریز و درشت، سوراخ های موجود بر روی دیوار و دیگر شرایط نا مناسب بر روی دیوار به وسیله بتونه کاری
 • استفاده از روغن و یا چسب پرایمر زیر ساز
 • فرصت دادن به دیوار مورد نظر جهت خشک شدن و آمادگی کامل برای نصب
 • استفاده از چسب ویژه نصب کاغذ دیواری به صورت کاملا مسطح و یکنواخت
 • الصاق کاغذ دیواری به صورت کاملا حرفه ای و بدون کوچکترین بی دقتی

چسب پرایمر زیر سازی کاغذ دیواری با چسب مورد نیاز در زمان نصب متفاوت است. ممکن است دیوار منزل و یا محل کار شما، نیاز چندانی به عملیات پیشرفته و حرفه ای مربوط به زیر سازی نیاز نداشته باشد. با این حال اگر خانه ای قدیمی و یا نو ساز دارید، باید نسبت به انجام زیر سازی حرفه ای اقدام نمایید.

زیر سازی دیوار برای نصب کاغذ دیواری
زیر سازی دیوار برای نصب کاغذ دیواری

زیر سازی بر روی سطوح مختلف چطور انجام می شود

 • سطوح سیمانی: در این مورد باید گفت سیمان اصلا سطح مناسبی برای کاغذ دیواری نیست. کاغذ دیواری بر روی این سطوح به خوبی نمی چسبد و سطح آن باعث سوراخ شدن کاغذ میشود. تنها راه زیر سازی آن این است که روی سیمان را با سطحی از گچ بپوشانیم. این روش برای زیر سازی کاغذ دیواری  هزینه های زیادی در بر دارد.
 • سطوح رنگ روغنی: باید گفت که در این مرحله تمرکز بیشتری لازم است؛ چون کمی کار تخصصی تر می شود. به این دلیل که رنگ ‌های روغنی چند نوع است. مثلاً یکی از این نوع رنگ ها خیلی سطح براق و لیزی دارد. در این نوع رنگ ‌ها باید با کاغذ سنباده تمام سطح دیوار را ساییده و خش دار کنید تا سطح دیوار چسب کاغذ دیواری را بهتر به خود بگیرد و دیرتر چسب ها کنده یا جدا شوند.
 • سطوح رنگ پلاستیکی: یک راه حل برای چنین مواردی این است که پرایمری با حلال تینر که قوی تر از حلال آب می باشد را رقیق کرده و یک یا دو لایه از آن را با غلطک روی رنگ پلاستیک بکشید. این کار باعث می شود که دیوار آب چسب کاغذ دیواری را به خود جذب نکند. شما با این کار استحکام چسب کاغذ دیواری را بالا می برید و زمان بیشتری را به عنوان عمر مفید زیر سازی کاغذ دیواری خواهید داشت.
 • سطوح گچی: دیوارهای گچی را با توجه به ترکیب سازنده گچ مورد استفاده آنها باید زیر سازی کرد. برای تشخیص نوع گچ استفاده شده در دیوار بهتر است از یک کارشناس حرفه ای کمک بگیرید تا دچار اشتباه نشوید. استفاده از پوشش های رزین یا پرایمر ها در لایه های زیرین و بر روی گچ می توانند به استحکام کاغذ دیواری کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما