اصول ترکیب کاغذ دیواری و رنگ دیوار

اصول ترکیب کاغذ دیواری و رنگ دیوار
ترکیب کاغذ دیواری و رنگ امروزه در دکوراسیون داخلی بسیار پر کاربرد است. برای تصمیم گیری درست شما باید اطلاعات زیادی در این باره داشته باشید همچنین نکات زیادی را رعایت کنید. استفاده از کاغذ دیواری و رنگ در کنار هم جلوه ای جذاب و شیک در هر مکانی ایجاد ‌می‌کند. کاغذ دیواری و رنگ هر کدام مزیت‌ها و معایبی دارند که ‌می‌توانند در کنار هم ترکیبی منحصر به فرد بسازند. شما ‌می‌توانید برای قسمت‌هایی از خانه از رنگ و قسمت‌های دیگر از کاغذ دیواری استفاده کنید ولی این ترکیب نیاز به رعایت اصول و نکاتی دارد. ما در این قسمت شما را با این اصول آشنا ‌می‌کنیم.

ترکیب کاغذ دیواری و رنگ در پذیرایی چگونه باید باشد؟

پذیرایی یکی از قسمت‌های مهم هر خانه ای ‌می‌باشد که باید در آن تمامی نکات برای زیباسازی دکوراسیون رعایت شود. یکی از راه‌های متفاوت برای ایجاد جذابیت در پذیرایی استفاده از ترکیب کاغذ دیواری و رنگ در پذیرایی در کنار هم ‌می‌باشد. شما ‌می‌توانید برای برخی از دیوار‌های پذیرایی از کاغذ دیواری و قسمتی دیگر از رنگ استفاده کنید برای مثال بهتر است برای دیوار پشت تلویزیون از کاغذ دیواری‌ سه بعدی استفاده کنید و دیوار کنار آن از یک رنگ که با رنگ کاغذ دیواری متناسب باشد استفاده کنید. توجه کنید که در ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در پذیرایی حتماً باید رنگ‌ها و طرح‌های سایر وسایل موجود در پذیرایی مانند رنگ مبل‌ها و طرح پرده‌ها را در نظر بگیرید. متناسب بودن رنگ دیوار‌ها با اسباب خانه باعث زیبایی دکوراسیون خانه ‌می‌شود.
ترکیب کاغذ دیواری و رنگ
ترکیب کاغذ دیواری و رنگ

استفاده از رنگ و کاغذ دیواری در اتاق خواب

در هنگام ترکیب رنگ و کاعذ دیواری اتاق خواب باید اصول زیادی رعایت شود. طرح دیوار‌های اتاق خواب اهمیت بسیار زیادی دارند و باید طوری باشند که آرامش زیادی در فضای اتاق ایجاد کنند. شما ‌می‌توانید طبق سلیقه خود در قسمتی از دیوار از کاغذ دیواری متناسب با طرح و رنگ سایر وسایل اتاق، به صورت قاب بندی شده استفاده کنید. همچنین به منظور ایجاد فضایی آرامش بخش و آرام شما ‌می‌توانید بر روی قسمتی از دیوار اتاق خواب از یک نقاشی زیبا استفاده کنید طرح این نقاشی طبق سلیقه شما ‌می‌تواند از طبیعت، گل‌ها و حتی اشکال هندسی مختلف باشد. همان طور که می‌دانید اتاق خواب یک مکان برای استراحت و خواب ‌می‌باشد به همین دلیل باید از رنگ‌ها و طرح‌هایی برای دیوار‌های این فضا استفاده شود که آرامش زیادی به وجود بیاورد. به این منظور بیشتر افراد ترجیح می‌دهند از رنگ‌های روشن و خنثی در این بخش استفاده کنند در صورتی که استفاده از رنگ‌های خنثی خسته کننده ‌می‌شود و بهتر است در کنار آن از کاغذ دیواری با طرح ملائم استفاده کنید. همچنین با استفاده از ترکیب رنگ و کاعذ دیواری اتاق خواب ‌می‌توانید دیوار تأکید در اتاق خواب به وجود بیاورید. دیوار تأکید به قسمتی از دیوار اتاق گفته ‌می‌شود که رنگ و طرح آن با سایر دیوار‌های اتاق متفاوت باشد.
ترکیب کاغذ دیواری و رنگ
ترکیب کاغذ دیواری و رنگ

تناسب کاغذ دیواری و رنگ در خانه‌های بزرگ و کوچک

اگر متراژ منزل شما بزرگ است ‌می‌توانید از ترکیب کاغذ دیواری و رنگ دیوار برای جدا سازی محیط استفاده کنید. برای مثال ‌می‌توانید برای قسمتی از منزل که مخصوص مهمان ‌می‌باشد از کاغذ دیوار با طرح‌های سه بعدی استفاده کنید و برای قسمتی از منزل که بیشتر خود شما استفاده ‌می‌کنید از کاغذ دیواری و رنگ کنار یکدیگر بهره ببرید. اگر منزل شما متراژ کمی دارد بهتر است برای تمام دیوار‌های آن از کاغذ دیواری استفاده نکنید زیرا این کار منزل شما را کوچک تر جلوه می‌دهد اگر علاقه زیادی به استفاده از کاغذ دیواری دارید ‌می‌توانید فقط برای یک یا دو دیوار از کاغذ دیواری استفاده کنید.
ترکیب کاغذ دیواری و رنگ
ترکیب کاغذ دیواری و رنگ

اصولی که باید رعایت کنیم:

 • طرح و رنگ کاغذ دیواری متناسب با سایر وسایل خانه باشد.
 • رنگ کاغذ دیواری با رنگ هماهنگی داشته باشد.
 • برای خانه‌هایی با متراژ پایین از کاغذ دیواری با طرح‌های شلوغ استفاده نکنید.
 • برای تمامی دیوار‌های اتاق خواب‌ها از رنگ‌های خنثی استفاده نکنید.
 • استفاده از رنگ‌های خنثی در اتاق خواب به مرور زمان خسته کننده ‌می‌شود.
 • بهترین دیوار‌ها برای کاغذ دیواری دیوار پشت تلویزیون، پشت مبلمان، پشت میز ناهار خوری و … ‌می‌باشد.
 • برای سقف منزل حتماً از رنگ استفاده کنید.
 • طرح کاغذ دیواری و رنگ باید طوری باشد که مکمل یکدیگر باشد و یکی بر دیگری غلبه نکند.
 • ترکیب کاغذ دیواری و رنگ در دیوار‌های منزل بهتر است نصف نصف باشد.
 • نوع رنگ و طرح کاغذ دیواری و رنگ باید کاملاً متناسب با شخصیت و علاقه افراد خانه باشد.
 • استفاده از کاغذ دیواری و رنگ کنار هم دیوار محدودیت‌ها را از بین ‌می‌برد و شما ‌می‌توانید کاملاً طبق سلیقه خود به راحتی نوع پوشش دیوار‌های منزل خود را انتخاب کنید.
 • در به کار گیری‌های گرمی مانند قرمز و نارنجی باید دقت زیادی به خرج دهید زیرا در صورت هر گونه اشتباهی باعث نا آرامی اعصاب افراد در منزل ‌می‌شود.
 • کیفیت و جنس کاغذ دیواری و رنگ مورد استفاده در اتاق کودک اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند بنابراین باید کاملاً قابل شستشو و همچنین مقاوم در مقابل ضربات مختلف باشند.
 • قبل از انتخاب نوع ترکیب کاغذ دیواری و رنگ دیوار در منزل ابتدا باید به نوع دکوراسیون خود و نحوه چیدمان همچنین رنگ و طرح سایر وسایل خانه مانند مبلمان و پرده‌ها توجه کنید.

یک نظر در “اصول ترکیب کاغذ دیواری و رنگ دیوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما