کفپوش اپوکسی سه بعدی

کفپوش اپوکسی سه بعدی

کفپوش اپوکسی سه بعدی

کفپوش اپوکسی نوعی از کفپوش های مدرن است که بر روی کف های بتنی، سیمانی، سنگی، فلزی و موزاییکی قرار می گیرد.این محصول در طرح ها و رنگ های مختلف تولید می شود و از زیبایی بسیاری برخوردار است و دارای مقاومت بالایی است؛ به طوری که چندین سال قابل استفاده است. این محصول در مواردی کاربرد دارد که کف فضا علاوه بر مقاومت و دوام بالا، نیاز به ظاهری زیبا و شفاف داشته باشد.

استفاده از این کفپوش اپوکسی در خیابان برای عابران بسیار جذاب است.

ماده اپوکسی یا پولی پوکساید از رزین اپوکساید و سخت کننده پلی آمید تشکیل شده است. این ماده در محصولات رنگ اپوکسی، کفپوش اپوکسی، اپوکسی گرانیتی، اف آر پی و چسبهای مختلف کاربرد دارد.

پوشش های کف بر پایه اپوکسی (کفپوش سه بعدی اپوکسی) یک زیبایی و رنگ به کف های بتنی از قبیل کف گاراژها و پارکینگ ها می دهد. کف های بتنی می تواند توسط کفپوش های مختلفی از جمله کفپوش سه بعدی اپوکسی، رنگ، کفپوش پلی یورتان، کف بتن سخت و … پوشش گردد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

ارزیابی مزایا و معایب هر یک از مواد یا فرایندهای کفپوش، به شما این امکان را می دهد که بهترین گزینه کفپوش را با توجه به بودجه و خواسته های خود از کفپوش مربوطه انتخاب کنید.

کف پوش اپوکسی سه بعدی
کفپوش اپوکسی سه بعدی

طول عمر و دوام کفپوش اپوکسی سه بعدی

مناسب ترین انتخاب برای کف بتنی یک پارکینگ یا یک گاراژ کفپوش سه بعدی اپوکسی است.هر کفپوش دیگری در اثر رفت و آمد وسایل حمل ونقل آسیب می بیند.ممکن است قسمتی از کفپوش رنگ آن به لاستیک بچسبد، اما کفپوش سه بعدی اپوکسی در برابر لایه لایه شدن، ترک خوردن و لک شدن مقاومت بسیار بالایی دارد.

خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم  کفپوش سه بعدی چیست؟

 مقرون به صرفه بودن کفپوش اپوکسی سه بعدی

کفپوش های سه بعدی اپوکسی یک روش مقرون به صرفه برای ایجاد یک کفپوش جذاب در سطح بتن هستند.

اعمال کفپوش های سه بعدی اپوکسی در یک پروژه هزینه های نگهداری و زمان اجرا را کاهش می دهد. فرآیندهای مانند لک یا چرک شدن سطح بتن یا سنگ و تمیز کردن آن می تواند دشوار باشد و نیازمند خدمات حرفه ای است که به هزینه های طبقه افزوده می شود ولی کفپوش های سه بعدی اپوکسی لک نمی گیرد و به راحتی قابل شستشو می باشد.

فضاها و اماکن مناسب جهت نصب کفپوش اپوکسی سه بعدی

در هر محلی که از نظر اجتماعی یا تبلیغی نیاز به القای شادی، طراوت، حس طبیعت، پاکی و بکری محیط و به هر صورت نیاز به تغییر در جنبه روانی محیط حس شود، می توان از این سازه استفاده نمود.

مثلاً: در فضای یک مطب استفاده از عنصر رنگ و تصاویر القای سلامت و آرامش، در فضای باشگاه ورزشی ایجاد تصاویر ورزشی و تهییج انرژی، در کف یک استخر استفاده از رنگ آبی و یا الصاق نمایه ماهی در کف یک حوض در یک قهوه خانه و همینطور ترکیب تصاویر مد و پوشاک در کف فروشگاههای لباس یا مزون.

همچنین کفپوش اپوکسی برای خط کشی پارکینگهای عمومی، به عنوان راهنما در اماکن و پیاده روهای داخلی، بیمارستانها، آشیانه هواپیما، کف سالنهای کارگاهی کم تردد و انبارها و از این دست نیز مناسب است و از ملزومات کف اتاقهای جراحی نیز می باشد.

به طور کلی در اماکنی که در آنها بار زیاد جابجا می شود و یا حرکت ماشینهای سنگین اتفاق می افتد، و همینطور در صورتی که بر روی سطح مورد نظر میزها و وسایلی با پایه ها و گوشه های تیز قرار میگیرد کفپوش سه بعدی زیاد مناسب به نظر نمی رسد.

خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم  تفاوت کفپوش لمینت و پارکت چیست؟

لازم به ذکر است ترمیم کفپوش در شرایط خاص ممکن است و ضمناً ارتفاع کار بین سه تا پنج میلیمتر است و نیاز به پیش بینی یا برآورد حجمی ندارد. اخیراً اداره بهداشت ناظر بر اصناف در برخی از اماکن صنفی مانند اغذیه فروشی ها و رستورانها بر الزام نصب کفپوش اپوکسی به دلیل آنکه سطح یکنواخت دارد و شیار یا تخلخل در آن نیست تاکید کرده است، در این صورت منافذ تجمع آلودگی میکربی به حداقل خواهد رسید.

مراحل نصب کفپوش اپوکسی سه بعدی

سطحی که قرار است کفپوش اپوکسی بر روی آن نصب گردد باید ثابت باشد، مثلاً نصب بر روی سرامیک کمی مشکل خواهد بود؛ چرا که اگر یکی از سرامیکها پس از مدتی دچار شکستگی، تغییر یا جابجایی جزئی شود کفپوش معیوب می شود و همچنین شیارهای بین سرامیکها باعث می شود کفپوش از حالت یکنواخت و مسطح خارج گردد.

ضمناً لازم است برای چسبندگی هر چه بهتر، سطح نصب شدنی فارغ از گرد و غبار و پستی بلندی شود. ساب خوردن یا تسطیح، یکی از مراحلی است که می تواند زیرکار را آماده نصب کند، سطح بتونی (سیمانی) با شیارهای ریز یکنواخت بهترین گزینه برای پی ریزی این متریال است.

پس از زیرسازی و تسطیح، تصویر موردنظرمان (که درنهایت می‌تواند القای فضای سه‌بعدی داشته باشد) به‌صورت پلات و پرینت شده بر روی کف زمین گسترده می‌شود و چندلایه مواد تشکیل‌دهنده با غلطک بر روی آن سوار می‌شود.

یکنواختی در نصب از مهم‌ترین نکته‌های کاربردی این قسمت است،

خشک شدن پروژه چهار روز طول می‌کشد و ازآنجایی‌که در بسیاری از اماکن که جنبه کاربردی دارند این زمان طولانی به نظر می‌رسد، لذا مواد تسریع‌کننده خشکی جدیداً مورداستفاده قرارگرفته که این زمان را تا یک روز و نیم کاهش می‌دهد.

خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم  پارکت لمینت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button