چاپ فلکسی ارزان

چاپ فلکسی ارزان

تاریخچه

تقریباً در سال 1375 شمسی استفاده از چاپ فلِکسی در قالب تابلوهای فلکس فیس در بازار رواج پیدا کرد. این مدل چاپ به دلیل اینکه جلوه‌های بصری و نورپردازی زیبا داشت، در تابلوهای تبلیغاتی از آن استفاده می‌شد. در ابتدا طرح‌های روی تابلو همان استیکر یا برچسب بودند که به‌صورت آماده بر روی متریال فلکسی می‌چسباندند. برای اینکه استیکر را روی سطح بچسبانند، از محلول رقیق آب و مایع ظرف‌شویی استفاده می‌کردند و پس از نصب، استیکر را روی متریال فلکس قرار می‌دادند. استفاده از این روش برای چاپ لوگو و علامت تجاری کمی دشوار و سخت بود. باگذشت زمان و پیشرفت درزمینهٔ دستگاه‌های چاپ، پرینترهای مخصوص وارد دنیای چاپ شدند که کمک می‌کند تا تصاویر واقعی و دلخواه مستقیماً چاپ شوند که از آن به‌عنوان چاپ فلکسی یاد می‌شود.

مقدمه

تبلیغات یکی از نیازهای اساسی هر کسب‌وکاری به شمار می‌رود و بدون تبلیغات، مشاغل و کسب‌وکارها رفته‌رفته به مرز بن‌بست اقتصادی و ورشکستگی نزدیک می‌شوند. زمانی که در یک خیابان حرکت می‌کنیم، مغازه‌ها را با تابلوهایی که در سر در آن‌ها قرار دارد، می‌شناسیم و متوجه می‌شویم که هر مغازه‌ای چه کالا و خدماتی ارائه می‌دهد. امروزه بیشتر تابلوهایی که بالای مغازه، فروشگاه‌ها و دیگر اماکن عمومی می‌بینیم، فلکسی نام دارند.

فلکسی ها رسانه‌هایی هستند که در چاپ آن‌ها از اندازه و طرح‌های گوناگون استفاده می‌شود و درنهایت بر روی تابلوهایی که پشت آن از لامپ‌های مهتابی روشن‌شده است، نصب می‌شود و تقریباً شبیه به بنر هستند با این تفاوت که نور را از خود عبور می‌دهند.

چاپ فلکسی
چاپ فلکسی

انواع 

در بازار فلکسی ها به دو نوع چینی و کره‌ای ارائه می‌شود. فلکسی های چینی معمولاً 18 اونس (هر اونس تقریباً 29 گرم است) و مدل‌های کره‌ای 20 اونس است. هر مدلی هم در شرایط خاصی استفاده می‌شود. به‌طور مثال اگر مدت‌زمان استفاده از آن کم است و قرار است در یک مراسم خاصی استفاده شود، باید جنس چینی را خریداری کنید اما اگر قصد دارید آن را در سر در مغازه در مدت‌زمان طولانی استفاده کنید، بهتر است جنس کره‌ای آن را انتخاب کنید و در کل جنس کره‌ای آن به‌مراتب محکم‌تر است و مقاومت نسبتاً بالاتری به مدل چینی آن دارد. البته مقدار بودجه هم بسیار مهم است و اگر به دنبال چاپ فلکسی ارزان هستید، قطعاً باید از نوع چینی آن استفاده کنید. البته نکات دیگری هم که در تعیین چاپ فلکس مؤثر هستند، می‌توان به کیفیت دستگاهی که با آن چاپ می‌کنید نام برد که در هزینه‌های شما هم مؤثر است؛ به‌طوری‌که هر چه عملیات چاپ باکیفیت و بروزتر باشد، قاعدتاً قیمتش هم به نسبت افزایش می‌یابد.

ویژگی‌ها

در چاپ فلکسی معمولاً از رویه بادوام استفاده می‌شود تا در برابر عوامل آسیب‌زا مقاومت خوبی داشته باشد. این ویژگی خوب باعث شده است تا در شرایط گوناگون آب و هوایی از آن استفاده شود و در هنگام چاپ با دستگاه چاپ دیجیتال به‌گونه‌ای انجام می‌شود تا اشعه‌های خورشید باعث رنگ‌پریدگی آن نشود؛ بنابراین به‌راحتی می‌توان از فلکسی در مناطق گرمسیر استفاده کرد. از دیگر ویژگی‌های خوب فلکسی این است که هزینه ساخت و انرژی مصرفی آن کم است.

مراحل چاپ

فرآیند چاپ فلکسی شامل 4 مرحله است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم:

  • طراحی تابلو: در این مرحله طراح گرافیکی یک تصویر یا نوشته پیش‌فرض را طراحی و تولید می‌کند. البته با آمدن نرم‌افزارهای جدید و تخصصی، سرعت کار بیشتر شده است.
  • چاپ طرح: در این مرحله از کار دستگاه طرح موردنظر را بر روی متریال فلکسی که تشکیل‌دهنده رویه تابلو فلکسی است را چاپ می‌کند.
  • ساخت قاب: یک قاب پروفیلی به شکل استند درست می‌کنند تا فلکسی روی آن نصب شود.
  • نورپردازی: در مرحله آخر برای جلوه نورانی از مهتابی، پروژکتور یا LED استفاده می‌کنند.

کاربرد

فلکسی ها معمولاً در مکان‌های شلوغ و پر رفت‌وآمد مانند سر در مغازه‌ها، پشت شیشه سوپر مارکت ها، در ویترین‌ها، همایش‌ها و بیلبوردهای شهر استفاده می‌شود. فلکسی جایگاه ویژه‌ای درزمینهٔ تبلیغات بازکرده است. هر چه منابع نوری که در فلکسی ها استفاده می‌شوند، قوی‌تر باشند، فلکسی زیباتر جلوه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما