انواع بروشور تبلیغاتی

انواع بروشور تبلیغاتی

مقدمه

بروشور (Brochure) کاغذی اطلاع‌رسان،  که می‌توان آن را در قالب‌های پمفلت یا جزوه تا نمود. بروشورها سندهای تبلیغاتی­‌ای هستند که عموما برای معرفی شرکت، سازمان، محصول یا خدمات به کار می‌رود و این اطلاعات را به مشتری انتقال می‌دهد. اولین بروشور در سال 1748 ساخته شد.  و از کلمه‌ی فرانسوی «brocher» به معنای «دوختن» سرچشمه گرفته است.

به تعبیر دقیق‌­‌تر بروشور یک کتاب یا مجله‌ی باریک و کوچک است که تعداد زیادی تصویر و اطلاعات درباره‌ی یک محصول، مکان و غیره دارد.

چرا باید از بروشور تبلیغاتی برای معرفی کسب‌وکار خود استفاده کنیم؟

امروزه بسیاری از شرکت­‌های تجاری برای معرفی کالا و خدماتشان به طیف وسیعی از مخاطبان، از بروشورهای تبلیغاتی استفاده می‌­کنند. انتخاب یک بروشور مناسب، به‌عنوان یکی از قدرتمندترین و متداول‌­‌ترین روش­‌‌‌های بازاریابی، می‌­تواند تأثیر به سزایی در افزایش رونق کسب‌وکار شما داشته باشد. این ادعا چندان دور از واقعیت نیست که چاپ بروشورهای تبلیغاتی مؤثر و منحصربه‌فرد جزءِ جدایی‌ناپذیر هر فرایند بازاریابی موفق است.

بروشور دو لتی برای کسب‌وکارهایی که در زمینه تکنولوژی می‌خواهند کسب‌وکار خود را به مخاطبان خود معرفی کنند اغلب به کار می‌رود و بروشورهای ۳ لتی که در بازار از بیشترین طرفداران برخوردار هستند اغلب برای کسب‌وکارهای آرایشی و معرفی کسب‌وکاری جدیدی که عکس‌ها و مطالب زیادی برای معرفی دارند به کار می‌آیند.

انواع بروشور تبلیغاتی

پس از بررسی کاربردهای بروشور به بررسی انواع بروشور تبلیغاتی می‌پردازیم. ازنظر مدل چاپ و طراحی، سه نوع بروشور و کاتالوگ وجود دارد:

  • لت‌دار
  • منگنه ای
  • سیمی

لت‌دار

نوع لت‌دار آن بیشترین استفاده را در طراحی بروشورها دارد؛ اما در طراحی کاتالوگ در سایزهای بزرگ نیز استفاده می‌شوند. لت‌دارها یا دو لت یا سه لت یا چهار لت هستند و در بعضی موارد به 5 و 6 و… هم می‌رسند.

منگنه‌ای

نوع منگنه‌ای آن نیز بیشتر در بروشورها استفاده می‌شوند. کاتالوگ‌ها به‌ندرت منگنه‌ای هستند و بیشتر سیمی و لت دار طراحی و چاپ می‌گردند.

بروشور منگنه ای
بروشور منگنه ای

سیمی

اصولا نوع سیمی کاتالوگ و بروشور به دلیل هزینه بالایی که در طراحی و چاپ دارند، کمتر استفاده می‌شود. انواع کمی از کاتالوگ‌ها به‌صورت سیمی چاپ می‌گردند.

این سه نوع از بروشور و کاتالوگ که نوشتیم انواع کاغذی آن‌ها بودند، اما به بررسی انواع دیگر کاتالوگ ها هم می­پردازیم :

بروشورهای الکترونیکی (E-Brochures)

نوع دیگر از کاتالوگ و بروشور وجود دارد که کمتر تولید می‌شود و عمومیت زیادی ندارد و آن‌هم کاتالوگ و بروشورهای الکترونیکی است. این نوع بروشورها به نسبت بروشورهای قدیمی کاغذی مزایای مانند مخاطبین بیشتر و توزیع بیشتر و هزینه کمتر در مقایسه با نسخه‌های چاپی را دارا می‌باشند اما درست مثل نوع الکترونیکی کارت‌های ویزیت که در ایران چندان رایج نیست، به‌صورت یک فلش یا PDF یا فایلی که توسط رایانه خوانده می‌شوند تهیه می‌گردد و یا به‌صورت یک برنامه نرم‌افزاری بر روی گوشی تلفن همراه یا رایانه شما نصب می‌گردد. تهیه و توزیع آن بسیار بالاست و در موارد خاص از آن استفاده می‌گردد.

بروشورهای آکاردئونی دو و سه لت (Bi-Fold & Tri-fold Brochures)

عمومی‌ترین حالت بروشورها را تشکیل می‌دهند که یا یک صفحه که پشت و روی آن چاپ‌شده و از وسط یک تا شده است که به آن‌ها دو لت (Bi-Fold) می‌گویند و یا یک صفحه که هر دو طرف آن چاپ‌شده و به سه بخش تا می‌شود که به آن‌ها سه لت (Tri-fold) می‌گویند هستند. بروشورهای آکاردئونی دو لت (Bi-fold) چهار پنل (دو پنل در هر صرف) ایجاد می‌کنند و بروشورهای آکاردئونی سه لت (Tri-fold) شش پنل (سه پنل در هر طرف) ایجاد می‌کنند.

بروشور سه لت
بروشور سه لت

دیگر انواع تا بروشورها

شیوه آکاردئونی Z-fold، شیوه C-fold و غیره می‌باشند. صفحات با ارتفاع بیشتر، وقتی در آن بروشور از نقشه یا موارد این‌چنینی تشکیل می‌شوند، به چهار، پنج و یا شش پنل در هر طرف کاغذ تا می‌شوند. Z-fold حالتی از تای بروشور است که خط لبه کاغذ بروشور مانند کلمه Z می‌شود.

یک بروشور خوب شامل چه مواردی است؟

پس از بررسی انواع بروشورهای تبلیغاتی ، به بررسی ویژگی‌های یک بروشور خوب می‌پردازیم. بروشور يك يا چندين برگ به‌هم‌پیوسته است. چاپ بروشور تبلیغاتی از رسانه‌های چاپي به شمار می‌رود. طراحی بروشور معمولا براي اطلاع‌رسانی و آگاهي دادن به مشتري و مخاطبان استفاده می‌شود. بروشور شامل توضيحات جامع و مفصل نسبت به كالا و خدمات موردنظر هستند. قطع متداول بروشورها A4 است كه به صورت‌های مختلف تا می‌خورد و صفحات آن بر روي يكديگر تاشده و اصطلاحاً به اين صفحات کوچک‌تر و تاخورده روي يكي در بروشور تبلیغاتی، لت بروشور تبلیغاتی می‌گویند. لت تبلیغاتی بروشور به دو صورت متداول است.

بروشور تبلیغاتی اغلب بهنام‌های چاپ بروشور آكاردئوني و چاپ بروشور شكمي يا چاپ بروشور تودلي توسط مشتریان بیان می‌شوند و این تفاوت اسمی اغلب به خاطر حالت لت‌های رو بروشور ولت‌های پشت بروشور (به هر صفحه که بعد از تا خوردن از دیگر صفحه جدا می‌شود یک لت می‌گویند) هست. پیشنهاد می‌شود برای هر خط تا نیم سانت از هر طرف خط تا موارد و المان‌های مهم را قرار ندهید تا در موقع خط تا مشکلی برای المان‌هایتان به وجود نیاید.

در بعضی‌اوقات بروشور بیشتر به جنبه تبلیغاتی یک محصول می‌پردازد و در بعضی‌اوقات بروشور فقط جنبه معرفی کالا را دارد. بروشورها اغلب بجای اینکه به جنبه فنی یک محصول بپردازند به جنبه تبلیغاتی و ازجمله آن توضیح در مورد محصول و عالی بودن آن می‌پردازند. در بروشور از تاریخچه شرکت گفته می‌شود و محصولاتی که قبل از این توسط شرکت ارائه‌شده است و مورد استقبال مخاطبان قرارگرفته است سخن می‌گویند. در بروشور بیشتر هدف فروش است.

بروشور اغلب با متن‌ها و موضوعاتی در مورد یک کالا شروع می‌شود و با استفاده از عکس‌ها و المان‌های گرافیکی تکمیل و تکمیل‌تر می‌شود. پیشنهاد می‌شود برای طراحی کاتالوگ خوب حتما از عکس و متن و المان‌های گرافیکی به یک‌میزان مشخص استفاده شود تا تاثیرات یکسانی برای مخاطب داشته باشد و توازن کار به هم نخورد.
بروشورها از اندازه‌های مشخصی برخوردار نیستند و قابلیت انعطاف در اندازه را دارند. به همین خاطر طراح می‌تواند با استفاده از ایده خود یک بروشور خوب طراحی کرده و از هراندازه عکس و متنی درون آن بهره ببرد هر چه این اندازه بزرگ‌تر باشد دسته طراح بروشور هم برای استفاده از متن و المان و عکس بازتر است و می‌تواند از انواع خط تا و برش برای آن استفاده کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما