ترفندهای طراحی لوگو

شاخص ترفندهای طراحی لوگو

لوگو چیست

لوگو یک نشانه گرافیکی است به شکل سمبل، نوشتار، علامت و یا ترکیبی باشد. در واقع لوگو به عنوان آرم، برند، علامت تجاری و هویت سازمان معرفی می‌شود.

در جواب سوالی که چرا باید لوگو داشته باشیم باید بگویم که  لوگو ازآنجاکه نشانگر هویت یک کسب‌وکار است برای شرکت بسیار مهم است و می‌تواند در میزان محبوبیت و به‌تبع آن در میزان فروش تأثیر زیادی بگذارد.

لوگوها به چند دسته تقسیم می‌شوند:

  1. لوگو تایپی: مثل لوگو شرکت کوکاکولا
  2. لوگو تصویری: مثل لوگو شرکت اپل
  3. لوگو ترکیبی: مثل لوگو شرکت ایران خودرو
  4. لوگو مونوگرام:مثل لوگو شرکت هیوندا

ویژگی‌های لوگو خوب

سادگی، زیبایی، منحصربه‌فرد بودن، گویا بودن لوگو و مرتبط بودن لوگو با موضوع کسب‌وکار ازجمله ویژگی‌هایی هستند که اگر لوگوی ما دارای این ویژگی‌ها باشد می‌توانیم بگوییم یک لوگوی استاندارد داریم.

لوگوی تایپی شرکت لنوو
لوگو ساده تایپی

ترفندهای طراحی لوگو

طراحی با قلم و کاغذ

ابتدا ایده‌های خود را روی کاغذ تجسم کنید. این کار باعث می‌شود که به‌راحتی بتوانید با ایده‌های خود ارتباط برقرار کنید.

نرم‌افزارهای طراحی:

شما برای طراحی لوگوی خود می‌توانید از فتوشاپ یا  illustrator استفاده کنید؛ اما توصیه اکید ما استفاده از  illustrator است چرا که مقیاس بندی در طراحی بسیار مهم است و  illustrator آن را به‌خوبی رعایت می‌کند.

تحقیق کردن

یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی لوگو حرفه‌ای تحقیق و سرچ کردن در اینترنت می‌باشد. شما باید لوگوهای دیگر را بررسی کنید. نمونه‌هایی را برای خود جمع‌آوری کرده و الهام بگیرید.

وب‌سایت‌های زیادی نمونه‌های رایگان در اختیار شما می‌گذارند مانند Vecteezy و Freepik

سایز لوگو

یکی دیگر از ترفندهای طراحی لوگو دقت در انتخاب سایز است. حتما در طراحی لوگو توجه کنید که لوگوی شما ممکن است در هرجایی و در هر سایزی مورداستفاده قرار بگیرد و مهم است که در هراندازه‌ای خوب دیده شود.

رنگ لوگو

به کاربرد رنگ‌ها توجه کنید. دانستن اینکه متناسب با چه کسب‌وکاری و چه گروهی از افراد طراحی می‌کنید باعث می‌شود که از رنگ‌ها به‌درستی استفاده کنید.

ایده پردازی

ایده پردازی از مهم‌ترین اصل‌ها در طراحی است. پس ایده پردازی کنید و خلاق باشید تا بتوانید موفق شوید.

بررسی نتیجه اولیه:

پس از طی مراحل اولیه طراحی، به بررسی الگوی اولیه خودتان بپردازید تا بتوانید ایرادات کارتان را متوجه شوید و طرح را مرحله‌به‌مرحله کامل‌تر کنید.

همچنین می‌توانید این سؤال‌ها را از خود بپرسید.

اگر من این لوگو را جایی ببینم چه حسی بهم میده؟

آیا این لوگو به استاندارد دنیای امروزی میرسه؟

آیا من این لوگو رو ۳ بار ببینم برای همیشه یادم میمونه؟

رقبای خود را بشناسید

قبل از طراحی لوگو  در مورد بازار هدف خود به‌طور کامل تحقیق کنید. تمام لوگوها را در مجموعه رقابتی خود با یکدیگر مقایسه کنید تا بتوانید بهترین باشید.

اصل سادگی 

اولین و شاید مهم‌ترین قوانین طراحی لوگو سادگی است.  به مفهوم کسب‌وکار موردنظرتان بیندیشید اما آن را بیش‌ازحد پیچیده نکنید و فقط طراحی خود را به آن مفهوم محدود نکنید.

لوگوی ساده
لوگوهای ساده و معروف

حفظ تعادل در طراحی

طرحی که متقارن و دارای تعادل باشد گیرا و جذاب خواهد بود. برای طراحی یک لوگوی متعادل باید میان طرح‌های گرافیکی، نسبت طول و عرض، رنگ‌ها و سایزهای استفاده‌شده در لوگو تعادل خاصی برقرار باشد. هرازگاهی می‌توانید قانون تعادل را بشکنید تا متفاوت به نظر بیایید اما این نکته مهم را در نظر داشته باشید که لوگوی شما در معرض دید عموم افراد قرار خواهد گرفت نه فقط افرادی که لوگو شما را می‌پسندند، بنابراین سعی کنید با رعایت قانون تعادل اثری را خلق کنید که از دید عموم جذاب به نظر برسد؛ مثلا در طراحی لوگوهای کوتاه و پهن و یا باریک و بلند، قانون تعادل رعایت نشده است و این دسته از لوگوها ازنظر کاربران خوشایند نیستند. از میان اشکال هندسی لوگوهایی که به شکل مربع و دایره هستند از سایر لوگوها جذاب‌تر به نظر می‌آیند. به‌صورت مثال شما می‌توانید برای طراحی لوگو یک سایت فروش عکس از المانی دوربین استفاده نمایید ولی سایز موردنظر و نوع فرم آن بسیار مهم است.

خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم  خرید کاغذ دیواری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *