تابلو دکوراتیو

تابلو دکوراتیو چیست؟

دکوراتیو به معنی زینت بخشیدن به نما و دکور می باشد.هدف دکوراتیو یا هنر تزیینی،طراحی و ساخت محصولاتی است که به محیط زیبایی ببخشد.برای ساخت اشیای دکوراتیو از موادی مانند چوب،سرامیک،شیشه و منسوجات استفاده می‌شود.

اجسام دکوراتیو منزل می‌تواند مانند کاغذدیواری ثابت یا مانند آینه قابل جابه‌جایی باشند.

از وسایل دکوراتیو می‌توان به  آینه‌های دیواری قدی و تزیینی،دکورهای دیواری،پایه شمع،تابلوهای بک لایت،انواع ظروف و گلدان،ساعت،لوازم روشنایی یا تابلوی دکوراتیو اشاره کرد.در این مقاله قصد داریم به جزییات تابلو دکوراتیو بپردازیم.

آثار نقاشی ارزشمندی در بازار موجود است که از زیبایی زیادی برخوردارند اما قیمت خرید این تابلوهای نفیس بسیار گران است.ازاین‌رو می‌توان با صرف هزینه کمتری از تابلوهای دکوراتیو استفاده کرد.

تابلو دکوراتیو از جنس پارچه کنواس است و از طریق دستگاه چاپ مدرن تولید می‌شوند.از این تابلوها در جهت زیبایی منزل یا محل کار یا سایر مکان‌ها استفاده می‌شود.تابلوهای دکوراتیو عنصر جدانشدنی از زیبایی منازل و شرکت‌ها می‌باشند.

پارچه کنواس چیست؟

نوعی پارچه از پنبه و کتان دارای بافت ریز،نامنظم و پراکنده است.استفاده از این نوع پارچه از قرن 16 بین هنرمندان و نقاشان رایج بوده است.به علت بافت ریزی که این پارچه دارد نقاشی روی آن با دقت و به‌راحتی انجام می‌شود.ویژگی جالب این پارچه این است که هر طرحی روی آن چاپ شود مانند نقاشی زنده و زیبا نمایش داده می‌شود.

پارچه کنواس دارای دو نوع طبیعی و مصنوعی می‌باشد.چاپ بر روی پارچه طبیعی دارای عمری بسیار طولانی و قابل شست‌وشو می‌باشد.

پارچه مصنوعی غیرقابل شست‌وشو می‌باشد و در صورت کثیف شدن با دستمال قابل پاک کردن است.

چاپ تابلو بوم

چاپ بر روی پارچه‌های کنواس از طریق دستگاه چاپ uv انجام می‌شود. این دستگاه به دلیل شدت پاشش رنگ بالا که در مقیاس پیکو-لیتر انجام می­‌شود و نوع جوهر مصرفی، مقاومت چاپ را برابر رنگ­‌پریدگی و تابش نور خورشید بالا می­‌برد و همان‌طور که گفته شد، در صورت استفاده از پارچه کنواس طبیعی، طرح شما به کیفیت مادام­‌العمر خود خواهد رسید. چنین محصولی برای ساخت تابلوی دکوراتیو بسیار مناسب است.

نوعی دیگر از چاپ با دستگاه پلات انجام می‌شود که باوجود کیفیت بالای تصویر عمر زیادی ندارد.برای برگزاری همایش‌ها که نیازی به تابلویی یا عمر زیاد نداریم می‌توانیم از چاپ پلات استفاده کنیم.

ساخت تابلو دکوراتیو

برای ساخت تابلو دکوراتیو، بعد از چاپ تصویر بر روی پارچه کنواس، آن را بر روی کلاف‌های چوبی که به شکل قاب هستند، می‌کشند و از پشت به کلاف منگنه می­‌کنند. به‌این‌ترتیب تابلو بوم کنواس شما دارای بُعد می‌شود و شما می‌توانید از آن به‌عنوان یک تابلو دکوراتیو استفاده کنید. با این کار بدون خرید تابلو نقاشی، می­‌توان به‌وسیله یک نقاشی زنده، به زیباسازی دکوراسیون محل موردنظر اقدام کرد.

محل نصب تابلو

یک باور اشتباهی وجود دارد که هرچه تابلو در ارتفاع بالاتری نصب شود زیباتر است درصورتی‌که قانون کلی برای نصب تابلو وجود ندارد و بستگی به سلیقه فردی دارد.

بهترین مکان برای نصب تابلو در ارتفاع 1مترو نیم از سطح زمین می‌باشد.در دیواری که جلوی آن مبل قرار دارد تابلو در فاصله بیست سانتی‌متری از بالای مبل جای مناسبی دارد.درصورتی‌که قد شما کوتاه است می‌توانید تابلو را ده سانتی‌متر پایین‌تر قرار دهید.

برای مکان‌هایی با ارتفاع سقف بلند تابلوهای بزرگ و در سقف‌های ارتفاع کوتاه استفاده از تابلوهای کوچک توصیه می‌شود.

نصب تابلو دکوراتیو رو به روی پنجره‌ی نورگیر بسیار مناسب است. درصورتی‌که مکان موردنظر شما نور کمی دارد می‌توانید از چراغ‌های تزیینی در بالای تابلو استفاده کنید.

تابلو دکوراتیو
تابلو دکوراتیو چیست؟

انواع تابلوی دکوراتیو

تابلو دکوراتیو در مدل‌های تابلو نور دکوراتیو،تابلو دیواری یک‌تکه یا چندتکه و تابلو بوم نقاشی تولید می‌شود.

تقسیم‌بندی دیگر تابلو دکوراتیو بر اساس محل نصب آن می‌باشد.تابلو آرایشی اتاق کودک،تابلو دکوراتیو آشپزخانه،تابلو دکوراتیو شرکتی و…

نوعی تابلو دارای نور نیز وجود دارد که جذابیت زیادی دارد و به آن‌ها تابلوی بک لایت گفته می‌شود که در این مقاله به شرح آن پرداخته‌ایم.برای افزایش اطلاعات خود دراین‌باره خواندن مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

انواع دیگری از تقسیم‌بندی شامل تابلو دکوراتیو مدرن،سنتی،برجسته و معمولی می‌باشد.

انواع تابلو بر اساس نوع قاب

تابلوهای چاپی یا رنگ‌روغن می‌توانند بدون قاب باشند.معمولاً تصاویر مدرن و انتزاعی بدون قاب و تصاویر کلاسیک دارای قاب‌های مجلل می‌باشند.

قاب تابلوی کلاسیک:تابلویی که در پذیرایی نصب می‌شود باید با دکوراسیون منزل هماهنگی داشته باشد.اگر از طرح‌های کلاسیک و قدیمی برای تابلو استفاده می‌کنید قاب‌های طلایی و مجلل برای آن‌ها مناسب است.

قاب تابلوهای مدرن:این قاب‌ها الگوی کلی ندارند ممکن است قاب از خود تابلو پهن‌تر باشد یا از جنس‌های مختلفی ساخته‌شده باشد.

چیدمان تابلوها

چیدمان تابلوها می‌تواند متقارن یا نامتقارن باشد.هنگامی‌که تابلوها دارای ابعاد یکسان و مکمل هم باشند آن‌ها را طوری به دیوار نصب می‌کنند که قرینه هم باشند

روش دیگر این است که هنگامی‌که تابلوها دارای ابعاد و اشکال مختلف هستند آن هارا به‌صورت نامنظم نصب کرد و اهمیتی به قرینگی آن‌ها نداد.البته باید در چیدمان آن‌ها دقت کرد که درنهایت به‌صورت زیبایی کنار هم قرار بگیرند.

انتخاب تابلو دکوراتیو:

طرح تابلو تأثیر مستقیمی بر روحیه شما دارد.بنابراین باید طرح خود را با توجه به تیپ شخصیتی خود انتخاب کنید.مثلاً اگر قصد  ایجاد آرامش در فضای منزل رادارید استفاده از تصاویر طبیعت و گل می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

 

خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم  چاپ مش روی شیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *