نکات ضروری در انتخاب کاغذ دیواری اتاق خواب

کاغذ دیواری اتاق خواب

کاغذ دیواری اتاق خواب این امکان را برای ما فراهم می ‌نماید تا از امن ‌ترین و خصوصی ‌ترین حریم هر فردی، اتاق خوابمان حس آرامش و امنیت بگیریم.

قطعاً چنین فضایی نیازمند برخورداری از چیدمان و دکوراسیونی جذاب و اثر بخش است تا با روحیات ما سازگار باشد و آرامش بیشتری را برای ما فراهم سازد. استفاده از کاغذ دیواری از جمله موارد بسیار مؤثر در این زمینه است.

انتخاب طرحی زیبا و مناسب با سلیقه ما قطعا انرژی خوبی را به همراه دارد. ما در ادامه با ارائه نکاتی ارزشمند و کاربردی، شما را با انتخاب مناسب کاغذ دیواری آشنا می‌ کنیم.

چه نوع کاغذ دیواری برای اتاق خواب مناسب است؟

اتاق خواب محلی است برای آسایش بیشتر تا فرآیند خواب و استراحت شما را بهبود بخشد و حس زیبای آرامش را برای‌تان تداعی کند به همین دلیل در انتخاب کاغذ دیواری اتاق خواب پسرانه، دخترانه، کودک و زن و شوهر، سلیقه بسیار اهمیت دارد تا به همراه ظرافت و زیبایی که در محیط ایجاد می‌نمایید، رضایت‌بخشی بیشتری را نیز رقم بزنید.

کاغذ دیواری باید بر اساس ابعاد اتاق، میزان نور محیط و هماهنگی آن با چیدمان و سبک دکور اتاق خواب، انتخاب گردد. از دیگر موارد دارای اهمیت، رنگ و طرح کاغذ دیواری است که در ادامه به توضیحات آن‌ها می‌پردازیم.

کاغذ دیواری اتاق خواب
کاغذ دیواری اتاق خواب

رنگ مناسب کاغذ دیواری اتاق

همانطور که می‌دانید نقش رنگ‌ها بر روحیات، احساسات و روابط افراد انکار ناپذیر است و تأثیر بسزایی دارد. بنابراین اگر تمایل دارید تا اتاق خواب شما آرامش کافی را برای‌تان مهیا نماید، می‌بایست به رنگ پوستر دیواری اتاق خواب خود دقت کنید و از کاغذ دیواری با رنگ‌های خنثی، سرد و یا پاستیلی استفاده نمایید.

کاغذ دیواری اتاق استراحت می‌بایست به رنگی باشد تا با سن شما همخوانی داشته و به فرآیند خواب و آرامش درونی شما کمک نماید. رنگ‌های گرم، سبب ایجاد فضایی گرم و صمیمی می‌شوند که انرژی و هیجان بالایی را در افراد ایجاد می‌نمایند انتخاب کاغذ دیواری اتاق خواب با رنگ‌های گرم، ممکن است خوابیدن شما را دچار مشکل نماید و از شما سلب آرامش کند.

البته کار نشد ندارد اگر تمایل شما به بهره‌گیری از رنگ‌های گرم در اتاق خواب‌تان هست، می‌توانید از ترکیب رنگ‌های گرم با سرد بهره ببرید. توجه داشته باشید که رنگ مورد استفاده در اتاق والدین قطعاً متفاوت با اتاق کودک خواهد بود. شما می ‌بایست به این نکات توجه بیشتری داشته باشید تا به بهترین نحو کاغذ دیواری مناسب را انتخاب نمایید.

مدل کاغذ دیواری اتاق
مدل کاغذ دیواری اتاق

چه طرحی مناسب کاغذ دیواری برای اتاق خواب است؟     

یکی از مزیت‌های استفاده از کاغذ دیواری طرح‌دار، ایجاد تنوع و جلوگیری از یکنواختی است که رنگ‌های ساده بر روی دیوار ایجاد می‌نمایند.

طرح‌های زیبایی که بر روی کاغذ دیواری وجود دارند، سبب جذابیت بیشتر اتاق خواب می‌شوند این طرح‌ها بسته به نوع شکل آن‌ها، گاهاً می‌توانند محیط را بزرگ‌تر و یا کوچکتر از آنچه هست نشان دهند. بنابراین برای آنکه بتوانید بهترین انتخاب را برای کاغذ دیواری اتاق خواب خود داشته باشید، باید به نوع طرح کاغذ دیواری نیز توجه نمایید.

طرح مناسب کاغذ دیواری اتاق خواب

ابتدا باید در نظر داشته باشید که هر طرحی که برای کاغذ دیواری اتاق استراحت خود در نظر می‌گیرید، جلوه و نمای متفاوتی در فضا ایجاد می‌نماید بنابراین با در نظر گرفتن علاقه و سلیقه خود، طرح مناسب برای کاغذ دیواری را انتخاب کنید.

نمونه‌هایی چون: طرح‌های انتزاعی، طرح‌های گلدار و بر گرفته شده از طبیعت، طرح‌های کلاسیک، طرح‌های هندسی، برای استفاده در اتاق خواب گزینه‌های مناسب هستند.

طرح‌های انتزاعی

این نوع طرح بیشتر در اتاق خواب‌های مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این طرح‌های خاص موجب جلب توجه بیشتر گردیده و ممکن است در فرآیند خوابیدن مشکل ایجاد نمایند.

بنابراین بهتر است از این نوع طرح‌ها در مقیاس بزرگ و فقط در دیوار پشت تخت خواب استفاده شود و سایر دیوارها به صورت ساده و تک رنگ باقی بمانند و یا از طرح‌های ریز و بسیار ساده در آن استفاده شود.

طرح‌های گل‌دار و برگرفته شده از طبیعت

این نوع کاغذ دیواری از طبیعت الهام گرفته شده‌اند و به سبب زیبایی و آرامشی که در خود نهفته دارند، گزینه مناسبی برای کاغذ دیواری اتاق خواب به شمار می‌روند.

این نوع طرح‌ها طرفداران بی‌شماری دارند و فضای اتاق خواب را غیر رسمی و خودمانی‌تر نشان می‌دهند. وجود عناصر الهام‌بخش طبیعت در استفاده از کاغذ دیواری اتاق خواب دخترانه بسیار طرفدار دارد.

طرح‌های کلاسیک برای اتاق خواب

اگر موافق دکوراسیون و استفاده از تلفیق طرح‌های کلاسیک و لوکس در کنار هم هستید و دوست دارید فضای اتاق خواب شما رسمی‌ به نظر برسد، این کاغذ دیواری کلاسیک انتخاب مناسبی است.

کاغذ دیواری با طرح‌های کلاسیک از پر طرفدارهای بازار هستند که دو نوع عمده آن، طرح‌های داماسک و طرح‌های راه راه است.

کاغذ دیواری اتاق خواب زن و شوهر
کاغذ دیواری اتاق خواب زن و شوهر

طرح‌های هندسی

خطوط و طرح‌های هندسی بیشتر در دکوراسیون‌ها به سبک مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند و در دکوراسیون‌های سنتی و کلاسیک کاربرد چندانی ندارند. بنابراین اگر فضای اتاق خواب شما مدرن و به سبک امروزی طراحی شده است، کاغذ دیواری با طرح‌های هندسی می‌تواند انتخاب بجایی باشد.

اندازه طرح کاغذ دیواری اتاق خواب

علاوه بر انتخاب طرح مناسب کاغذ دیواری اتاق خواب اندازه طرح و شکل رسم شده بر روی آن نیز اهمیت دارد. انواع کاغذ دیواری طرح‌دار را می‌توان به دو گروه: کاغذ دیواری با طرح‌های کوچک و کاغذ دیواری با طرح‌های بزرگ، طبقه‌بندی نمود.

  • کاغذ دیواری با طرح‌های کوچک

اگر اتاق خواب کوچکی دارید، کاغذ دیواری با طرح‌های کوچک را انتخاب کنید. طرح‌های کوچک و ظریف، جلوه‌ای لطیفی به اتاق خواب می‌بخشند و فضای اتاق را بزرگتر از آنچه هست نشان می‌دهند. در نظر داشته باشید که طرح‌های ریز و کوچک، کمتر جلب توجه می‌کنند و می‌توانید آرامشی که به دنبال آن هستید را در اتاق خواب خود بیابید.

  • کاغذ دیواری با طرح‌های بزرگ

طرح‌های بزرگ در کاغذ دیواری به نسبت طرح‌های کوچک، جذابیت بیشتری دارند اما باید در نظر داشته باشید که این نوع طرح‌ها معمولاً فضای اتاق را کوچکتر نشان داده و توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنند این موضوع ممکن است سبب شود تا شما نتوانید به راحتی به خواب بروید.

کاغذ دیواری اتاق خواب با طرح عمودی یا افقی

استفاده از کاغذ دیواری با طرح‌های عمودی باعث می‌شود تا سقف اتاق بلندتر و طرح‌های افقی عرض اتاق را بیشتر از آنچه هست، نشان می‌دهند بنابراین اگر سقف اتاق استراحت شما کوتاه است، بهتر است از طرح‌های عمودی استفاده نمایید و اگر اتاق شما عرض کمی دارد، استفاده از طرح‌های افقی گزینه خوبی محسوب می‌شود.

جنس و بافت مناسب اتاق خواب

جنس و بافتی برای کاغذ دیواری مناسب است که نور را منعکس نکند این موضوع باعث می‌شود تا نور به چشمان شما برخورد نکند و هنگام استراحت کردن، اذیت‌ نشوید.

از دیگر نکات مؤثر در انتخاب کاغذ دیواری اتاق خواب، هزینه و بودجه‌ای است که به آن اختصاص می‌دهید چرا که ممکن است کاغذ دیواری که مد نظر شماست از نظر هزینه‌ای با سلیقه و انتظار شما تناسب نداشته باشد.

2 نظر در “نکات ضروری در انتخاب کاغذ دیواری اتاق خواب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما