نکات کلیدی در طراحی چاپ

نکات کلیدی در طراحی چاپ

به پیج اینستاگرام پرینت لوتوس سر بزنید و از تخفیفات ویژه ما باخبر بشید .

برای مشاهده نمونه کارها و ثبت سفارش و دیدن قیمت تقریبی سفارشات خود روی دکمه زیر کلیک کنید .

طراحی چاپ چیست؟

طراحی چاپ یک فرآیند طراحی گرافیکی است که توسط نرم‌افزارهای طراحی مثل فتوشاپ، ایلاستریتور، کورل، ایندیزاین و غیره انجام می‌شود و محصول نهایی آن، طرحی در قالب دیجیتال (psd،tif،indd  و …) است. طرح‌های گرافیکی اجراشده توسط طراحان پرینت لوتوس، در فرآیند چاپ و به‌وسیلۀ روش‌های چاپی مختلف بر روی کاغذ، مقوا، پلاستیک، فلز، سرامیک و یا دیگر مواد چاپی چاپ می‌شوند؛ بنابراین کار طراحی چاپ در طی روند فرآیند چاپ، اما کاملاً مستقل از آن انجام می‌شود. طراحی چاپ برای اهداف مختلف انجام می‌شود، اما دو هدف اصلی آن بازاریابی و آگاهی از برند هستند.

طرح‌های چاپی بر روی رسانه‌های چاپی مثل کارت ویزیت، بیلبورد یا بروشور تبلیغاتی به‌جای فضاهای دیجیتالی مانند وب‌سایت‌ها ظاهر می‌شوند. هدف از طراحی چاپ استفاده از المان‌های گرافیکی برای ارتباط دادن یک پیام خاص به جامعۀ هدف و مشتریان است. به همین علت از طراحی چاپ به‌عنوان مسیری برای رسیدن به مخاطب بیشتر و به اشتراک گذاشتن یک پیام خاص است. اهمیت آن‌هم در همین مسئله است. ظهور تکنولوژی‌های جدید باعث ادغام طراحی چاپ با فضای دیجیتال شده است، اما باید این نکته را به خاطر داشت که این مسئله همان‌طور که باعث ایجاد پیشرفت‌هایی در صنعت چاپ شده و نه منسوخ شدن آن، در مورد طراحی هم به همین شکل پیش می‌رود و طراحان از فضای دیجیتال به بهترین نحو برای ارتقا دادن کار خود بهره می‌گیرند. طراحی چاپ نه‌تنها در کیفیت کارهای چاپ‌شده مؤثر است، بلکه در پیشرفت و دیده شدن یک کسب‌وکار و برند هم نقش بسزایی ایفا می‌کند. حالا به بررسی نکات کلیدی در طراحی چاپ می‌پردازیم:

نکات کلیدی در طراحی چاپ که باید به آن‌ها توجه کنند؟

آگاه بودن از اصول و استانداردهای چاپ، ویژگی‌های تبلیغاتی، زیبایی‌شناختی، رنگ‌شناسی و … به طراحان این امکان را می‌دهد که کاری را طراحی کنند که برای چاپ مناسب باشد و نتیجه نیز کاری با جذابیت و کیفیت بالا باشد. در ادامۀ بحث به معرفی برخی از مهم‌ترین نکاتی که طراحان گرافیک در هنگام طراحی یکی کار چاپی از هر نوعی که باشد، باید به آن‌ها توجه کنند، پرداخته‌شده است. 

تناسب در طراحی با موضوع

مضمون طراحی چاپ باید با موضوع کسب‌وکار هماهنگی داشته باشد. برای مثال برای طراحی کارت ویزیت یک معمار از تصویر لوازم‌خانگی استفاده نمی‌شود زیرا موضوع تناسبی با طرح ندارد بلکه برای جلب‌توجه مخاطبین کارت ویزیت متناسب با المان‌هایی مربوط به کسب کار طراحی می‌شود.

تناسب طراحی با موضوع
تناسب طراحی با موضوع

افزودن المان‌های اساسی

در مثال ذکرشده افزودن نقشه در پشت کارت ویزیت ایده خوبی است که موجب می‌شود تا این کارت برای همیشه در جیب مشتری باقی بماند. یکی از موارد پایه در طراحی به‌کارگیری المان‌های کلیدی در محتوای طراحی است. به‌طور معمول فضای کمی برای طراحی در نظر گرفته می‌شود و باید در همین محدوده، بیشترین کاراکترها را به نمایش گذاشت.

انتخاب بهترین متریال در طراحی چاپ

اگرچه پروژه‌های طراحی و چاپ هزینه‌بر است ولی حتما بهترین‌ها را برای این کار انتخاب کنید. صرفه‌جویی در هزینه‌ها با کاهش کیفیت کاغذ چاپ و استفاده از متریال نامرغوب، تاثیر منفی روی بُعد تبلیغاتی چاپ دارد. برای مثال چنانچه کاغذ چاپ سررسید دارای ضخامت مناسبی نباشد، این محصول ماندگاری یک‌ساله نخواهد داشت.

خلاقیت در طراحی چاپ

پیش‌بینی دقیق زمان استفاده از محصولات چاپی تقریبا غیرممکن است. برای اینکه همیشه در دسترس مشتری باشید اطلاعات بیشتری را از طریق محصول نهایی به مشتری منتقل کنید. این اطلاعات باید خلاصه ولی کامل باشد. ابتکار عمل و داشتن خلاقیت رمز موفقیت طراح است. آشنایی با ابزارهای طراحی و شیوه به‌کارگیری آن مهم است ولی هیچ‌کدام نمی‌تواند جایگزین خلاقیت ذاتی طراح شود.

جذابیت و زیبایی راز ماندگاری چاپ

چنانچه محصولی تولید کنید که به لحاظ جلوه‌های بصری قوی باشد، بدون تردید همه هزینه‌های اجرای کار جبران خواهد شد. هدف از طراحی چاپ، تحت تاثیر قرار دادن مخاطب خاص است. رقابت در این حوزه خیلی زیاد است سعی کنید در طراحی یک مزیت رقابتی ایجاد کنید در غیر این صورت در انبوهی از تبلیغات رنگارنگ، دیده نخواهید شد.

 انتخاب یک عنوان جذاب

هر محصول چاپی­ای با یک تیتر شروع می‌شود و به اعتقاد تمام متخصصان بازاریابی تمام خوانندگان بر اساس تیتر هر چاپ تصمیم به خواندن آن می‌گیرند و اگر تیتر شما تنها یک نام تجاری باشد به‌احتمال‌زیاد تراکت شما خوانده نخواهد شد. یک عنوان خوب، باید بتواند نظر مشتری را به خود جلب کند. ازآنجایی‌که عنوان یک تراکت، یکی از اولین مواردی است که چشم مشتری به آن می‌خورد پس زمان کافی را برای فکر کردن به‌ انتخاب عنوان یا تیتر اختصاص دهید. سعی کنید با کمی خلاقیت اقدام به انتخاب یک تیتر مناسب بگیرید

بکار بردن فونت خوانا

در استفاده از فونت نیازی به خلاق بودن نیست فقط مهم این است که مردم بتوانند آن را بخوانند پس حتماً برای چاپ از فونت ایده­آل استفاده کنید و استفاده از سایزها و استایل­های مختلف را، محدود کنید. هنگام چاپ از بیشتر از دو نمونه فونت استفاده نکنید یکی برای عنوان و دیگری برای متن اصلی.

تصاویر و شکل‌های گیرا و جذاب

تصاویر تأثیر فوق‌العاده‌ای در طراحی دارند مخصوصاً اگر شما قصد دارید با این روش، محصولات خود را معرفی و تبلیغ کنید. استفاده از تصاویر باکیفیت و شکل‌های قابل‌توجه، اثربخشی شکل‌های دیگر و همچنین برندتان را تکمیل می‌کند و به شما این اطمینان را می‌دهد که چاپ شما به حد کافی جذاب و گیراست. به‌علاوه، اگر انتظار دارید که مردم محصول چاپی شما را بخوانند پس استفاده از تصاویر و شکل‌های باکیفیت بسیار ضروری است.

تصاویر و اشکال جذاب
تصاویر و اشکال جذاب

مخاطبان خود را بشناسید

بررسی کنید تا مخاطبان خود را بهتر بشناسید. پیام و چگونگی گفتار خود را متناسب با مخاطبانتان انتخاب کنید. برای مثال شما می‌خواهید تراکتی برای علاقه‌مندان به لوازم ورزشی تهیه کنید. ممکن است دیگران حتی نیمی از نوشته‌ها و توضیحات تراکت را درک نکنند که این موضوع مهم نیست، زیرا این افراد احتمالا علاقه‌ای به ورزش ندارند.

حفظ برش

در زمان طراحی باید مطالب مهم خود ازجمله نوشته‌ها، تصاویر، آرم و … را از لبه کار حداقل ۵ میلی‌متر فاصله دهیم تا پس از چاپ و برش این مطالب در برش حذف نشود.

ترکیب رنگ‌ها

سعی کنید برای ایجاد یک رنگ از رنگ‌های اصلی کمتری استفاده کنید با این کار اختلاف رنگ شما بعد از چاپ کمتر می‌شود. بدیهی است خطای رنگی یک ترکیب که از دو رنگ اصلی استفاده‌شده است کمتر از مواردی است که از ۳ یا ۴ رنگ اصلی برای ایجاد یک ترکیب رنگ استفاده می‌شود.
متوقع نباشید هر رنگی که داخل مانیتور می‌بینید قابل‌اجرا در فرم‌های عمومی باشد. در نظر داشته باشید رنگ‌هایی مانند قهوه‌ای، زرشکی، بنفش و بعضی رنگ‌ها که برای ایجادشان باید از هر ۴ رنگ اصلی استفاده شود با اختلاف بیشتری مواجه خواهد شد.
بهترین روش برای انتخاب رنگ مناسب استفاده از مراجع معتبر و واردکردن کد رنگ آن در طرح‌ها می‌باشد. بااین‌حال بخصوص در چاپ‌های عمومی احتمالا شاهد مقداری تغییر رنگ خواهیم بود.

ترکیب رنگ ها
ترکیب رنگ ها

انتخاب رنگ

آخریم موردی می‌شود از آن به عنوان نکات کلیدی در طراحی چاپ نام برد انتخاب رنگ است.  در اکثر مواقع طراحان به علت عدم اطلاع کافی از ترکیبات رنگ‌ها و تفاوت مود رنگی و هم‌چنین تفاوت آن‌ها از مانیتور تا چاپ رنگ طراحی خود را استفاده می‌کنند غافل از آنکه نتیجه چاپ آن رنگ‌ها در فرم‌های عمومی و در مواقع زیادی حتی در فرم‌های اختصاصی مطلوب نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما