تفاوت کفپوش لمینت و پارکت چیست؟

تفاوت کفپوش لمینت و پارکت چیست؟

پارکت چیست؟

نوعی لایه مسطح و تخت هستند که جنس آنها از چوب درختان است و کاربرد آنها جهت پوشاندن کف منازل و ساختمان هاست. پس از رواج استفاده از این کفپوش ها در سراسر جهان، خرید و فروش آنها به کشورهای دوردست نیز رسیده است. امروزه از چوب درختان بلوط، کاج، زبان گنجشگ، بامبو و افرا جهت ساخت و تولید پارکت استفاده می شود. تا قبل از ساخت کفپوش های لمینت در بسیاری از مکان ها از جمله هتل ها، رستوران ها و ویلاها از پارکت استفاده میشد.در ادامه با پرداختن به تفاوت های میان کفپوش لمینت و پارکت به این نتیجه خواهیم رسید که استفاده از کفپوش لمینت در مجموع بهتر است.

مزایای کفپوش های پارکت

  • دوستدار محیط زیست
  • زیبایی طبیعی لایه های بریده شده چوب درختان
کفپوش های پارکت
کفپوش های پارکت

کفپوش لمینت چیست؟

از آنجایی که کاربرد کفپوش های لمینت شباهت بسیاری به پارکت ها دارند، پارکت لمینت نیز نامیده می شوند.جنس اصلی آنها را Hard Density Fiberhood تشکیل می دهد. همچنین چوب نیز بخشی از مواد تشکیل دهنده آن است.
دو دهه نخست از تولید این نوع کفپوش ها کیفیت پایین تری داشتند و حتی نصب آنها نیز همانند پارکت های چوبی با استفاده از چسب انجام می شد. اما به مرور با افزایش کیفیت و تغییر در روش نصب، بسیاری از مردم جهان از این کفپوش ها استقبال کردند تا جایی که در بسیاری از مجلات تخصصی دکوراسیون خانگی و همچنین توسط بسیاری از متخصصان معماری داخلی، استفاده و نصب کفپوش های لمینت توصیه می شود.

کفپوش های لمینت
کفپوش های لمینت

مزایای کفپوش لمینت در مقایسه با پارکت

• داشتن طرح های متنوع و مختلف
• برخلاف پارکت ها که از جنس چوب هستند، جهت نصب پارکت لمینت نیاز به استفاده از چسب نیست. اینکار توسط شیارهایی خاص که دور لمینت هستند و به آنها کلیک می گویند، انجام می شود. یعنی این شیارهای بین پارکت لمینت هایی که کنار هم قرار داده می شود، اصطلاحا بصورت نر و ماده در هم قفل می شوند.
• دوام زیاد
• به دلیل قرار دادن فوم زیر سطح لمینت، پس از نصب معمولا مقدار زیادی از انتقال صدا به طبقه پایین جلوگیری می شود.
• هزینه کم نصب در مقایسه با نصب پارکت
• عدم صدمه دیدن کف اتاق بخاطر استفاده نکردن از چسب هنگام نصب
• سهولت جمع آوری و نصب مجدد
• مقاومت بالا در برابر آب و یا خراش اجسام نوک تیز
• سرعت بالاتر نصب در محل مورد نظر نسبت به پارکت
• تنوع فوم های بکار رفته
• مناسب بودن برای بسیاری از مراکز از جمله سالن های ورزشی

خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم  قیمت کفپوش سه بعدی متحرک

تفاوت کفپوش لمینت با پارکت

1.نحوه‌ نصب:

مهم‌ترین تفاوت پارکت و لمینت در نحوه‌ نصبشان است. برای نصب پارکت از چسب مخصوصی استفاده می‌شود و کثیف‌کاری زیادی دارد. بعد از اینکه چسب خشک شد سطح پارکت را ساب زده و بعد یک لایه لاک روی آن اجرا می‌کنند. تقریبا ۲۴ ساعت بعد از اجرای پارکت می‌توان وسایل منزل را روی آن چید.

اما لمینت‌ها برای اجرا هیچ نیازی به چسب ندارند. لمینت‌ها دور تا دورشان شیارهایی به نام کلیک دارند که به صورت نر و ماده درون هم قرار می‌گیرند و قفل می‌شوند. در نتیجه می‌توان سطح وسیعی را خیلی سریع و بدون کثیف‌کاری لمینت کرد. از طرفی به خاطر اینکه برای نصب آن‌ها از چسب استفاده نمی‌شود به راحتی می‌توان آن‌ها را جمع و در جای دیگری دوباره نصب کرد.

قبل از اجرای لمینت روی کف فوم‌های مخصوصی پهن می‌کنند که هم نقش هم‌باد کردن کف را بازی می‌کنند و هم عایق مناسبی برای صدا و حرارت هستند.
عدم استفاده از چسب در نصب لمینت باعث می‌شود استفاده از این کف‌پوش صدمه‌ای به کف اصلی اتاق نزند. مثلا اگر کف اتاق سنگ‌فرش باشد و بعد از مدتی بخواهید لمینت‌ها را جمع کنید، هیچ مشکلی ندارید و سنگ‌فرش‌ها سالم خواهند بود.

نحوه نصب، مهم‌ترین تفاوت پارکت و لمینت است. به خاطر این تفاوت لمینت به کف اصلی آسیب نمی‌زند و می‌توان دوباره آن را استفاده کرد، اما پارکت نه.

2.مقاومت در برابر آب:

پارکت‌ها چون از چوب خالص تشکیل شده‌اند به شدت به آب واکنش می‌دهند و در صورت خیس شدن ورم می‌کنند. به همین دلیل استفاده از آن‌ها در محیط‌های مرطوب مانند آشپزخانه اصلا مناسب نیست. در مقابل لمینت‌ها در مقابل آب مقاومت بسیار بالاتری دارند.

خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم  مهم ترین ویژگی‌ های کفپوش pvc چیست؟

3.مقاومت در برابر اجسام نوک‌تیز:

پارکت‌ها نسبت به اجسام نوک‌تیز حساسند و خیلی زود آسیب می‌بینند. بنابراین برای خانواده‌هایی که بچه‌های پر جنب و جوشی دارند اصلا مناسبت نیستند. در مقابل لمینت مقاومت بهتری نسبت به اجسام نوک‌تیز دارد و سخت‌تر آسیب می‌بیند.

4.دوام:

پارکت‌ نسبت به لمینت دوام و طول عمر بیشتری دارد. در صورت نگهداری مناسب پارکت بین ۴۰ تا ۸۰ سال عمر می‌کند. در حالی که عمر مفید لمینت حدود ۱۰ سال است. ضمن اینکه به خاطر طبیعی بودن، پارکت به راحتی طرح و نقش خود را از دست نمی‌دهد.

5.قیمت:

همان‌طور که پیش از این گفتیم، یکی دیگر از موارد تفاوت پارکت و لمینت این است که پارکت کف‌پوشی لوکس به شمار می‌آید و قیمتش اختلاف بسیار زیادی با لمینت دارد. در مقابل لمینت نسبت به پارکت و حتی دیگر کف‌پوش‌ها مانند سنگ یا سرامیک قیمت پایین‌تری دارد.

6.قابلیت تعویض:

دیگر تفاوت پارکت و لمینت در آن است که اگر قطعه‌ای از لمینت آسیب ببیند می‌توان به راحتی آن را تعویض کرد. در حالی که پارکت چنین قابلیتی را ندارد.

7.تنوع طرح:

پارکت‌ها طرح اصلی چوب درخت را دارند و به همین دلیل طرح‌هایشان تنوع کمتری نسبت به لمینت دارد.

8.زیبابی:

پارکت‌ نسبت به لمینت حس بهتر و طبیعی‌تری را به شما القا می‌کند. دلیلش هم مشخص است: پارکت کاملا طبیعی است.

9.دوست‌دار محیط‌زیست:

اگر به محیط‌زیست اهمیت می‌دهید باید بدانید که از این نظر پارکت‌ها نسبت به لمینت‌ها بسیار بهترند. به خاطر استفاده از رزین و فشار در تولید لمینت این کف‌پوش‌ها به سادگی در طبیعت تجزیه نمی‌شوند، در حالی که پارکت به خاطر طبیعی بودن خیلی راحت به طبیعت باز می‌گردد.

خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم  قیمت کفپوش سه بعدی

10.نگهداری:

نگهداری لمینت از پارکت بسیار راحت‌تر است. شما می‌توانید با پارچه‌ای مرطوب یا تی سطح لمینت را تمیز کنید، اما برای پارکت باید از موادی خاص استفاده کنید تا به پوشش محافظ آن آسیبی نرسد و ورم نکند. در عوض پارکت را می‌توان سنباده زد، اما لمینت چنین قابلیتی ندارد.

نتیجه گیری

در مجموع و با توجه به مواردی که باعث تفاوت پارکت و لمینت می شوند، لمینت مزیت‌های بیشتری نسبت به پارکت دارد و پر استفاده‌تر و محبوب‌تر است. هر چند که پارکت هم در شرایط خاص می‌تواند انتخابی مناسب برای کف‌پوش خانه یا محل کار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button