10 مورد از مهم‌ترین اصول طراحی بروشور تبلیغاتی

بروشور تبلیغاتی

به پیج اینستاگرام پرینت لوتوس سر بزنید و از تخفیفات ویژه ما باخبر بشید.

برای مشاهده نمونه کارها و ثبت سفارش و دیدن قیمت حدودی سفارشات خود روی دکمه زیر کلیک کنید.

10 مورد از مهم‌ترین اصول طراحی بروشور تبلیغاتی

یک کاتالوگ یا بروشور حرفه‌ای باعث می‌شود که کسب‌وکار شما باارزش‌تر به نظر برسد. اصلی‌ترین کاربرد بروشور در تبلیغات است که اگر به‌صورت اصولی و حرفه‌ای طراحی شود می‌تواند تا حدود زیادی باعث افزایش مشتری شما شود. در تعریف ساده‌ای از بروشور و کاتالوگ می‌توان گفت که بروشور، اطلاعات خلاصه و مفیدی از یک محصول یا یک فعالیت است که باعث می‌شود مخاطب یک دید کلی نسبت به کسب‌وکار شما پیدا کند. طراحی کاتالوگ اصول زیادی دارد که برای یک طراحی حرفه‌ای باید تمامی آن‌ها را رعایت کنید. اصول طراحی بروشور تبلیغاتی شامل طیف بسیار وسیعی از قوانین و چارچوب‌هاست که به شما کمک می‌کند یک طرح حرفه‌ای به مشتری خود ارائه کنید. در این میان نکاتی وجود دارند که اهمیت بیشتری داشته و باید آن‌ها را در اولویت کار خود قرار دهید.

نکات مهم در طراحی بروشور تبلیغاتی

قبل از بررسی اصول طراحی بروشور تبلیغاتی، باید هدف خود را مشخص کنید. از خودتان بپرسید که هدف از طراحی چیست و به دنبال چه چیزی هستید؟ همچنین مخاطبان خود را در نظر بگیرید و دقت کنید که مخاطب شما (با توجه به محصولات و یا خدماتتان) چه نیاز و حتی چه سلیقه‌ای دارد. مهم‌ترین اصول طراحی بروشور تبلیغاتی به شرح زیر هستند:

1.      درج لوگو؛ اولین اصل از اصول طراحی بروشور تبلیغاتی

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در طراحی بروشورها رعایت شود، درج لوگو است. لوگو نماد کسب‌وکار شماست. درواقع مشتریان و مخاطبان شما را با لوگو می‌شناسند. برای درج لوگو باید دقت کنید که آن را در مکان و با ابعادی مناسب قرار دهید. یکی از اصول طراحی بروشور تبلیغاتی و درج لوگو این است که باید رنگ بروشور را با رنگ لوگو هماهنگ کنید.

2.      رنگ‌های مناسب

دومین اصل از اصول طراحی بروشور تبلیغاتی، انتخاب رنگ‌های مناسب است. پس از تطبیق رنگ بروشور با رنگ لوگو، به هارمونی دیگر رنگ‌ها نیز دقت کنید. ممکن است رنگ‌هایی در لوگوی شما به‌کاررفته باشند که از نظر روانشناسی مناسب نیستند و یا موجب اذیت شدن چشم کاربر شوند. بنابراین رنگ‌ها را به‌طور کامل بررسی کنید و آن‌ها را به‌گونه‌ای در کنار هم قرار دهید که ظاهر جذاب و استانداردی ایجاد کند.

اصول طراحی بروشور تبلیغاتی

3.      استفاده از فونت مناسب

انتخاب یک فونت مناسب اصل مهم دیگری از اصول طراحی بروشور تبلیغاتی است. فونت مناسب فونتی است که علاوه بر ظاهری زیبا، خوانایی هم داشته باشد. فونت‌های ناخوانا باعث می‌شوند که کاربر از خواندن بروشور صرف‌نظر کند و شما فرصت جذب مخاطب را از دست خواهید داد.

4.      دسته‌بندی صحیح

اصل چهارم از اصول طراحی بروشور تبلیغاتی مربوط به دسته‌بندی صحیح اطلاعات است. شما باید اطلاعات را به نحوی کنار هم قرار دهید که علاوه بر انسجام متن، برای کاربر جذابیت هم داشته باشد. عکس‌ها را به شکلی صحیح و مرتبط با متن قرار دهید که کاربر ارتباط آنان را به‌خوبی درک کند. دقت کنید که استفاده صحیح از عکس‌ها، احتمال جذب مخاطب را افزایش می‌دهد.

5.      کاغذ مناسب

اگرچه عده‌ای بر این باورند که انتخاب کاغذ از اصول طراحی بروشور تبلیغاتی محسوب نمی‌شود، اما انتخاب کاغذ مناسب باعث می‌شود تا طرح، جذابیت بیشتری داشته باشد. ممکن است مشتری جنس کاغذ و ابعاد آن را انتخاب کرده باشد، شما می‌توانید نظر خود را به او پیشنهاد کنید تا در صورت نیاز طبق اصول صحیح به انتخاب کاغذ بپردازد.

6.      توضیحات کاربردی؛ مهم‌ترین هدف در اصول طراحی بروشور تبلیغاتی

یکی از مهم‌ترین اصول طراحی بروشور تبلیغاتی این است که توضیحات شما واقعاً کاربردی باشند. از اضافه‌گویی پرهیز کنید و وقت مخاطب را هدر ندهید. سعی کنید بهترین اطلاعات را به‌صورت مختصر در اختیار مخاطب قرار دهید. بهتر است اطلاعات ،به شکلی تخصصی نوشته شوند تا کاربر نسبت به فعالیت شما کنجکاو شده و به خرید و یا استفاده از خدماتتان ترغیب شود.

7.      طراحی ساده

یکی از مهم‌ترین مواردی که در تمامی مراحل طراحی بروشور باید در نظر داشته باشد، طراحی ساده است. طرح‌های شلوغ باعث می‌شود که حواس مخاطب از محتوای شما پرت شود. امروزه اغلب افراد، طرفدار طراحی‌های ساده هستند. بنابراین از قرار دادن المان‌های اضافه‌ای که تنها جنبه زیبایی دارند خودداری کنید.

نکات مهم در طراحی بروشور تبلیغاتی

8.      تا کردن مناسب؛ جذاب‌ترین بخش از اصول طراحی بروشور تبلیغاتی

یکی از موارد طراحی بروشور که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، شیوه تا کردن آن است. بروشورها معمولاً به شکل آکاردئون و یا به شکل یک کتاب تا می‌شوند. خلاقیت به خرج دادن در شیوه تا کردن، نظر مخاطب را جلب می‌کند. می‌توانید از طرح‌هایی روی بروشور استفاده کنید که هنگام تا شدن کامل هستند و نمادی از کسب‌وکار شما را نمایش می‌دهند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام تا کردن باید به آن دقت کنید این است که پیچیدگی‌های زیاد ممکن است باعث پاره شدن کاتالوگ شود.

9.      برش کاغذ بروشور

استفاده از ایده‌های جدید در طراحی شکل بروشور باعث می‌شود که کاتالوگ شما جذاب‌تر به نظر برسد. می‌توانید شکل کاتالوگ را همانند یکی از محصولات خود برش دهید و طراحی کنید تا مخاطب از ابتدا بداند که با چه محتوایی روبه‌رو می‌شود. شما می‌توانید از یک بروشور چندتکه استفاده کنید. به‌طور مثال قسمت اصلی بروشور شما یک جیب داشته باشد و قطعه‌ای کاغذی که برشی مشابه محصول دارد، در آن قسمت قرار بگیرد.

10.       نظر دیگران!

این مورد را نمی‌توان به‌عنوان اصول طراحی بروشور تبلیغاتی بیان کرد، اما به شما کمک می‌کند تا طراحی حرفه‌ای‌تری داشته باشید. در هر مرحله از طراحی بروشور، نظر مشتری و حتی اطرافیان خود را بپرسید تا بتوانید کیفیت کارتان را ارتقا دهید. ممکن است در میان نظراتی که در مورد طرح شما بیان می‌شود، ایده‌ای ناب‌تر و خلاقانه‌تر برای طراحی پیدا کنید.

کلام آخر

پس از رعایت اصول طراحی بروشور و آماده کردن طرح موردنظر، نوبت به چاپ آن می‌رسد. در نظر داشته باشید که باید روش چاپ مناسب را انتخاب کنید. معمولاً برای چاپ بروشورها که در تیراژ بالا مورداستفاده قرار می‌گیرند، از چاپ افست استفاده می‌کنند. چاپ افست به بهترین شکل، رنگ‌ها را نمایش می‌دهد و برای تیراژ بالا بسیار مقرون‌به‌صرفه است. چاپ لوتوس همواره برای خدمت‌رسانی به شما آماده است. شما می‌توانید به کمک مشاوره رایگانی که در سایت ما ارائه می‌شود، بهترین و مناسب‌ترین روش چاپ را با توجه به بودجه و طرح خود انتخاب کنید و سپس اقدام به چاپ آن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما